Jak rozliczyć pit z emerytury polskiej i zagranicznej?

Jak rozliczyć pit z emerytury polskiej i zagranicznej?

Jeśli mieszkasz w Polsce i pracujesz za granicą, możesz skorzystać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki nim możesz otrzymać częściową emeryturę z jednego lub obu krajów, która w innym przypadku nie byłaby dla Ciebie dostępna.

Dochód z tych źródeł jest opodatkowany tak, jakby był uzyskany w Polsce, niezależnie od miejsca, w którym został uzyskany i niezależnie od jego waluty. Odliczeniu podlegają koszty w wysokości 20% przychodu lub – w przypadku przychodów z praw autorskich – do 50% tego przychodu.

Opodatkowanie dochodów od zagranicznego partnera handlowego

Dochody podlegające opodatkowaniu mogą przybierać różne formy i pochodzić z wielu źródeł, takich jak sprzedaż i zakup towarów, usług oraz wartości niematerialnych i prawnych. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie gniewu fiskusa jest prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, w tym prawidłowo wypełnione zeznanie roczne i podatkowe oraz regularna, terminowa i dokładna komunikacja z fiskusem. Przekłada się to na znaczne obniżenie ogólnych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i bardziej efektywny system podatkowy. Największym wyzwaniem jest stworzenie efektywnej struktury podatkowej, która równoważy dochody podlegające i niepodlegające opodatkowaniu. Na szczęście zadanie to nie jest zbyt trudne, jeśli ma się odpowiednie informacje i przygotowanie. Krótko mówiąc, kluczem do udanego systemu podatkowego jest śledzenie na bieżąco zmian w prawie podatkowym i nie padanie ofiarą podstępnych schematów planowania podatkowego. Poniżej przedstawiamy powyższe wskazówki, bez szczególnej kolejności: i) poznaj swojego klienta, ii) uważnie obserwuj przepływy pieniężne oraz iii) nie zapominaj o poborcach podatkowych.

Opodatkowanie dochodów z prywatnego leasingu

Leasing prywatny jest coraz bardziej popularnym sposobem wynajmowania pojazdów. Rynek takich pojazdów wzrósł w ostatnich latach do 10,6% całego przemysłu motoryzacyjnego.

Dochód z umowy leasingu prywatnego podlega opodatkowaniu, tak jak każdy inny dochód z wynajmu. Jednakże część dochodu może być zwolniona z podatku.

Istnieją również pewne zachęty do inwestowania w prywatne umowy leasingowe. Jeśli firma działa w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, może skorzystać z wakacji podatkowych, które polegają na zwolnieniu z podatku na okres do pięciu lat.

W Polsce podatek CIT jest pobierany od dochodów osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Podatkowi temu podlegają również dochody spółek komandytowych i jawnych, z wyjątkiem spółek cywilnych i zawodowych mających siedzibę lub miejsce faktycznego zarządu w Polsce.

Opodatkowanie dochodów z praw autorskich

Własność intelektualna jest ważnym źródłem dochodów dla osób twórczych. Kwestie prawne i podatkowe związane z dochodami z praw autorskich są złożone i muszą być odpowiednio zgłaszane.

W Stanach Zjednoczonych prawa autorskie i patenty są zwykle traktowane jako aktywa kapitałowe w oparciu o status zawodowy ich twórcy. W rezultacie prawa autorskie i produkty opatentowane mogą być zaklasyfikowane jako zwykły dochód lub długoterminowe zyski kapitałowe. Na przykład sprzedaż programu komputerowego chronionego prawem autorskim może być traktowana jako zwykły dochód dla właściciela, jeśli jest częścią umowy o pracę lub oddzielnej umowy licencyjnej. Z drugiej strony, program komputerowy chroniony prawem autorskim może być traktowany jako składnik aktywów kapitałowych dla samozatrudnionego wynalazcy lub wynalazcy-przedsiębiorcy, ponieważ jest częścią wynalazku. Może to mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy zgłoszenie patentowe wynalazcy zostanie złożone i zaakceptowane przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

Opodatkowanie dochodów z wynagrodzenia

Rozliczając pit z polskiej i zagranicznej emerytury, trzeba wiedzieć, jak opodatkowane są dochody z wynagrodzenia. Będzie to zależało od podstawy opodatkowania (tj. zysku uzyskanego z działalności gospodarczej), która powinna być ustalona na podstawie ksiąg handlowych.

Płatności z tytułu odsetek lub należności licencyjnych, opłat za niektóre usługi niematerialne oraz dywidend podlegają w Polsce opodatkowaniu według metody kasowej. Mogą być jednak zwolnione z opodatkowania, jeżeli odbiorcą jest spółka będąca rezydentem podatkowym w Polsce lub w innym państwie członkowskim UE.

Ponadto, jeżeli wypłaty odsetek są dokonywane na rzecz unijnej spółki dominującej i bezpośredniej spółki zależnej lub pomiędzy bezpośrednimi spółkami siostrzanymi, a obie te spółki spełniają wymogi określone w polskich przepisach implementujących Dyrektywę 2003/49/WE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych (Dyrektywa w sprawie odsetek i należności licencyjnych, IRD), wówczas są one wolne od podatku u źródła w Polsce.

Polska stawka podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wynosi 19% i dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, spółek komandytowo-akcyjnych, spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które mają siedzibę lub miejsce faktycznego zarządu w Polsce.

Oceń artykuł: Jak rozliczyć pit z emerytury polskiej i zagranicznej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5