Niezależnie od tego, czy wynajmujesz własne mieszkanie, czy też go szukasz, możesz skorzystać z pewnych ulg podatkowych. Obejmują one odsetki od kredytu hipotecznego, podatki od nieruchomości, rachunki za media i inne.
Osoby, które pracują w domu, mogą również skorzystać z ulgi na biuro domowe. Odliczenie to może wynieść do 10% miesięcznego czynszu, w zależności od wielkości miejsca pracy i tego, czy wybierzesz uproszczoną czy zwykłą metodę obliczania wydatków.
1. Odsetki od hipoteki
Jeśli chodzi o podatki, odsetki od hipoteki są jednym z najważniejszych wydatków, które wynajmujący mogą odliczyć. Ta ulga podatkowa może znacząco obniżyć kwotę dochodu podlegającego opodatkowaniu, który otrzymuje właściciel nieruchomości do wynajęcia.
Zwykle twój pożyczkodawca wysyła ci formularz 1098 w styczniu lub lutym następnego roku, pokazując, ile odsetek zapłaciłeś za pożyczkę w danym roku.
Warto jednak zauważyć, że odliczenie to dotyczy tylko płatności dokonanych na poczet odsetek, a nie kwoty głównej pożyczki.
W większości przypadków możesz odliczyć odsetki zapłacone od wszelkich kredytów hipotecznych, które są zabezpieczone przez twój główny lub drugi dom (kwalifikowane miejsce zamieszkania). Odsetki można odliczyć tylko wtedy, gdy zarówno ty, jak i pożyczkodawca zamierzacie spłacić dług.
2. Podatki od nieruchomości
Koszty, które ponosisz w związku z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości, mogą być odliczone od podatku. Należą do nich: konserwacja, naprawy, ubezpieczenie nieruchomości, opłaty za media i inne.
Użytki takie jak gaz, prąd, woda, ogrzewanie i wywóz śmieci są kosztami uzyskania przychodu. Jeśli płacisz za internet lub kablówkę, to również możesz to odliczyć.
Podatki państwowe i lokalne są kolejnym ważnym kosztem do odliczenia, zwłaszcza w stanach o wysokim podatku, takich jak Nowy Jork i New Jersey. IRS ogranicza je jednak do maksymalnej kwoty 10 000 dolarów (5 000 dolarów dla małżeństw składających zeznania oddzielnie).
Istnieje kilka innych wydatków, które wynajmujący mogą odliczyć, w tym opłaty za reklamę nieruchomości i inne usługi związane z zarządzaniem nieruchomościami. Pamiętaj jednak, by prowadzić szczegółową dokumentację wszystkich tych wydatków, by je uzasadnić. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze specjalistą podatkowym.
3. Rachunki za media
Usługi komunalne są jednym z najczęstszych kosztów ponoszonych przez najemców, a nie wszystkie media są wliczone w czynsz. Oprócz energii elektrycznej, wiele kompleksów apartamentowych i wspólnot mieszkaniowych pokrywa koszty gazu ziemnego, wody, ścieków, śmieci i Internetu.
Szukając mieszkania, pamiętaj, żeby zapytać o te wydatki przed podpisaniem umowy najmu. Koszty te mogą sięgać nawet setek dolarów miesięcznie.
Elektryczność: Ważne jest, żebyś zrozumiał, że Twój rachunek za prąd będzie zależał od kilku czynników, takich jak wielkość domu, lokalizacja i dostawca energii. Może być wyższy lub niższy w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz ilości sprzętu elektronicznego i urządzeń, z których korzystasz.
Większość zakładów energetycznych i gazowych w Massachusetts oferuje plany płatności, które mają na celu pomóc klientom w zarządzaniu rachunkami i utrzymaniu płatności. Pomaga to zapobiegać wyłączeniom i może zaoszczędzić pieniądze.
4. Odliczenie na biuro domowe
W dzisiejszych czasach większość ludzi pracuje w domu, co jest trendem rosnącym wraz z rozwojem technologii ułatwiającej pracę zdalną. Niektórzy pracownicy mogą odliczyć wydatki związane z ich domowym biurem.
Urząd Skarbowy definiuje domowe biuro jako przestrzeń, której używasz wyłącznie i regularnie do celów biznesowych. Oznacza to, że musi ono mieć pierwszeństwo przed innymi miejscami pracy, które masz w domu lub w innych budynkach.
Jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz kwalifikował się do odliczenia wydatków związanych z domowym biurem, skonsultuj się ze swoim specjalistą podatkowym. Pomoże ci on ustalić, czy odliczenie jest warte twojego czasu i pieniędzy.
Urząd Skarbowy podaje szczegóły dotyczące obliczania odliczeń w publikacji 587. Możesz wybrać zwykłą lub uproszczoną metodę obliczania odliczenia.
5. Ubezpieczenie najemców
Ubezpieczenie najemców pokrywa rzeczy i zobowiązania ubezpieczonego w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia nieruchomości. Rekompensuje też koszty utrzymania, jeśli ubezpieczający i objęte nim osoby muszą tymczasowo zmienić miejsce zamieszkania.
Zwykle wynajmujący wymagają od najemców wykupienia ubezpieczenia najemców jako części umowy najmu. Dzieje się tak dlatego, że pomaga to zapobiec wciąganiu wynajmujących w procesy sądowe z powodu szkód wyrządzonych w nieruchomości.
Jeśli chodzi o wybór polisy ubezpieczeniowej dla najemców, ważne jest, by zapoznać się z polisami kilku firm. Dzięki temu będziesz miał lepsze pojęcie o tym, co każda z firm ma do zaoferowania i będziesz miał pewność, że otrzymujesz odpowiedni poziom pokrycia.