Jak zaksięgować notę obciążeniową?

W transakcjach między firmami (B2B) nota obciążeniowa jest wysyłana do firmy, która zakupiła od Ciebie towary lub usługi. Pomaga to firmie w śledzeniu długu, który musi spłacić z tytułu otrzymanych towarów lub usług.

Nota debetowa zawiera zwykle te same informacje co faktura, ale jest napisana w innym formacie. Może to być list, kartka pocztowa lub odcinek płatności.

Kup notę debetową

Nota debetowa jest dokumentem używanym przez sprzedawców do informowania swoich klientów o zobowiązaniach lub przez kupujących przy zwrocie towarów otrzymanych na kredyt. W obu przypadkach dokument zawiera całkowitą przewidywaną kwotę kredytu, spis zwracanych przedmiotów oraz powód ich zwrotu.

Noty debetowe są zazwyczaj wystawiane kupującym, którzy nie otrzymali jeszcze oficjalnej faktury za swoje zakupy. Chociaż nie wymagają one natychmiastowej zapłaty, służą jako przypomnienie o nadchodzących zobowiązaniach i mogą być wykorzystane jako dowód, że kupujący jest ich świadomy.

Noty debetowe można tworzyć za pomocą prostego oprogramowania księgowego ClearOne. To prosty sposób na zapewnienie zgodności z przepisami księgowymi i utrzymanie firmy w dobrych stosunkach z klientami. Ponadto można je wysłać e-mailem lub wydrukować bezpośrednio z systemu do klientów i dostawców. Nota kredytowa

Nota kredytowa to rodzaj dokumentu, który firma wystawia klientowi. Dokument ten wskazuje, że kwota, którą klient jest winien, została zmniejszona.

Może to być spowodowane błędem w fakturze, uszkodzeniem towaru lub anulowaniem zamówienia. W zależności od warunków umowy może to być całość lub część.

Niezależnie od tego, czy używasz Xero, Moon Invoice, czy innego programu do księgowości online, funkcja noty kredytowej może być wykorzystana do zmniejszenia kwoty, którą jest winien Twój klient. Może być również użyta do przetworzenia zwrotu gotówki lub do skompensowania kwoty z fakturą lub rachunkiem.

Nota kredytowa powinna zawierać unikalny numer seryjny, datę oraz dostarczone produkty lub usługi, a także powód uznania. Powinna także zawierać dane kontaktowe Twojej firmy, pełne informacje o kliencie oraz warunki płatności.

Zaksięguj notę odwrotną

Jeśli chcesz odwrócić poprzednią fakturę zakupu lub notę kredytową, która została wystawiona w związku z poprzednią transakcją, proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy wpisać kwotę MINUS na odpowiednich kontach zakupu.

W przypadku zakupów, które mają przypisaną stawkę VAT (np. zakupy po niskiej stawce), system automatycznie połączy właściwą stawkę VAT z kontami zakupu użytymi w danej fakturze zakupu. W przypadku zakupów, które nie mają przypisanej stawki VAT (na przykład tych, które nie są kupowane po niskiej stawce), kwota podatku musi być wprowadzona ręcznie jako liczba ujemna dla każdego konta zakupu.

System generuje unikalny numer dokumentu stornującego i aktualizuje status jako „Zatwierdzony”. Ten dokument unieważnia pierwotny zapis dokonany w księdze finansowej, do którego odnosiła się pierwotna nota obciążeniowa/kredytowa.

Zaksięguj notę refundacyjną

Jeśli masz trochę gotówki w kieszeni, nota kredytowa może być dobrym sposobem na odzyskanie części ciężko zarobionych dolarów. Najlepsze jest to, że może to być również świetna zabawa. Sztuką jest upewnić się, że nie używasz jej jako sposobu na uniknięcie płacenia rachunków. Jeśli nie będziesz ostrożny, może to być katastrofa, która tylko czeka. Aby uzyskać to, co najlepsze z obu światów, staraj się być otwarty i szczery. Może się okazać, że wyniki będą o wiele lepsze, niż myślałeś.

Jeśli szukasz usprawnionego procesu, sprawdź darmową wersję próbną Sage One, aby uzyskać więcej informacji.

Oceń artykuł: Jak zaksięgować notę obciążeniową?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5