Poprawny sposób księgowania sprzedaży środka trwałego może zaoszczędzić Twojej firmie pieniądze. Ważne jest, aby prawidłowo zaksięgować sprzedaż, ponieważ jest to ostatni krok w cyklu księgowym dla środków trwałych.
W przeciwieństwie do aktywów krótkoterminowych, środki trwałe mają zwykle przewidywany okres użytkowania dłuższy niż rok. Mogą być drogie i ulegać amortyzacji, ale mogą też zapewnić Twojej firmie długoterminowy dochód.
Identyfikacja środka
Jeśli planujesz zaksięgować sprzedaż środka trwałego, ważne jest, abyś prawidłowo go zidentyfikował. Pomoże Ci to określić, czy dany składnik majątku jest odpowiedni dla Twojej firmy i ile jest wart.
Środkiem trwałym jest każdy element, który jest wykorzystywany w działalności firmy przez ponad rok. Zalicza się do nich wyposażenie fabryki, pojazdy i meble biurowe, a także komputery i oprogramowanie.
Można do nich zaliczyć również nieruchomości, które nie są łatwo wymienialne na gotówkę.
Najczęściej stosowanym sposobem identyfikacji środka trwałego jest jego koszt lub wartość księgowa. Pozwala to szybko określić jego aktualną wartość i podjąć dokładną decyzję, ile za niego zapłacisz.
Innym sposobem identyfikacji środka trwałego jest skorzystanie z branżowych narzędzi oceny. Mogą one być bardzo pomocne w określeniu wartości środka trwałego, zwłaszcza gdy jest on nowy lub należy do kategorii o wysokiej wartości. Korzystanie z tych narzędzi zapewni Ci maksymalne wykorzystanie aktywów i pozwoli uniknąć błędnych obliczeń.
Identyfikacja daty sprzedaży
Jeśli chodzi o księgowanie sprzedaży środka trwałego, jest wiele opcji do wyboru. Na przykład, jeśli masz do czynienia z małą firmą, może cię kusić, żeby dokonać szybkiego i brudnego zakupu, przesuwając kartę kredytową w kasie bez wypełniania jakichkolwiek formularzy czy składania dokumentów. Z kolei jeśli jesteś firmą o ugruntowanej pozycji, z długą historią transakcji księgowych i finansowych, będziesz chciał się upewnić, że rejestrujesz właściwe dane dla odpowiednich celów podatkowych.
Aby ułatwić Ci rozpoczęcie pracy, przygotowaliśmy listę pięciu najważniejszych rzeczy, które należy rozważyć, księgując sprzedaż środka trwałego w systemie oprogramowania księgowego. Pamiętaj, że niektóre z nich są czysto funkcjonalne, a inne bardziej praktyczne, jak na przykład określenie najlepszego sposobu zapisu i prezentacji wyników. Najlepszym sposobem księgowania sprzedaży środka trwałego jest zastosowanie formalnego procesu, który pozwoli Ci śledzić każdy etap transakcji od początku do końca.
Tworzenie faktury
Księgując sprzedaż środka trwałego, musisz stworzyć fakturę. Możesz to zrobić za pomocą ręcznej faktury sprzedaży lub faktury klienta w centrum roboczym Fakturowanie klienta.
Przy tworzeniu ręcznej faktury sprzedaży wprowadź informacje potrzebne do faktury. Obejmują one numer materiału, datę zakupu i koszt sprzedanych towarów.
Musisz także wprowadzić opis sprzedaży w wierszu szczegółów. Opis ten jest używany do obliczania zrealizowanej kwoty i skorygowanej wartości księgowej środka trwałego.
W module Środki trwałe każda linia towarowa na zakupionej fakturze lub PO musi mieć znacznik początkowy (O-tag). Jest to tymczasowy zapis, który jest tworzony w momencie otrzymania i przetworzenia pozycji.