W celu zmniejszenia presji na konsumentów gazu, kanclerz Niemiec ogłosił, że tymczasowo obniży podatek od wartości dodanej (VAT) na gaz ziemny z 19% do 7%.
Kanclerz Scholz powiedział, że to posunięcie da rządowi niemieckiemu więcej elastyczności, aby wesprzeć zmagających się z problemami importerów gazu i pomóc złagodzić ciężar wysokich cen energii. Oczekuje on, że dostawcy przekażą obniżoną stawkę klientom.
Jaka jest stawka standardowa?
Jak możesz sobie wyobrazić, z gazem wiąże się coś więcej niż tylko napełnienie zbiornika. Dobrą zasadą jest unikanie strasznego przydomka „paliwożerca” poprzez wybór wysokiej jakości dostawcy usług paliwowych, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Do wyboru jest kilka opcji: najlepszy dostawca gazu w Twojej okolicy, lokalni niezależni sprzedawcy lub broker energetyczny, który w Twoim imieniu może zapewnić konkurencyjne stawki. Korzystanie z usług dostawcy gazu to świetny sposób na obniżenie kosztów, a jednocześnie zapewnienie ciepła rodzinie i sprawnego działania samochodów. Możesz również rozważyć zainstalowanie w domu paneli słonecznych i akumulatorów, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od paliw kopalnych.
Co to jest stawka obniżona?
Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, właścicielem domu, czy właścicielem innej organizacji – takiej jak szkoła, kościół lub organizacja charytatywna – zostaniesz obciążony pewnym poziomem podatku VAT od dostaw gazu.
Jeśli Twoja energia jest wykorzystywana głównie do celów biznesowych i zużywasz mniej niż 60% tej energii na cele mieszkalne, możesz mieć prawo do stawki obniżonej. Twój dostawca powinien być w stanie zastosować tę stawkę, ale musisz się z nim skontaktować. Pomoże Ci to zaoszczędzić na rachunkach za gaz i prąd.
Możesz również ubiegać się o obniżenie kosztów gazu, sprzedając butle do ponownego napełniania po obniżonej stawce. Musisz jednak rozliczyć VAT od butli według stawki standardowej (patrz rozdział 18 naszego przewodnika technicznego).
Jak ubiegać się o obniżkę?
Przedsiębiorstwa, organizacje charytatywne i inne organizacje – takie jak szkoły, kościoły i inne grupy społeczne – mogą często ubiegać się o obniżkę podatku VAT, który płacą za dostawy gazu. Może to być przydatne, ponieważ może pomóc w obniżeniu całkowitego kosztu rachunków za energię.
Jednakże obniżka nie jest automatycznie doliczana do rachunku za energię i niektórym właścicielom firm może być trudno dowiedzieć się, czy są uprawnieni. Ponadto niektóre organizacje mogły nadpłacić VAT w ciągu ostatnich czterech lat i mogą kwalifikować się do częściowego zwrotu.
Aby zakwalifikować się do obniżonej stawki, dostawa paliwa, energii elektrycznej, ciepła, chłodu lub chłodzenia musi być dostarczona do „kwalifikującego się użytku”, takiego jak dostarczanie dla szkoły lub organizacji charytatywnej. Dostawy te muszą być również de minimis – na przykład nie mogą przekraczać 5 termów (145 kilowatogodzin) energii elektrycznej lub 150 termów (4 597 kWh) gazu przewodowego miesięcznie w jednym miejscu.
Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku VAT od energii biznesowej?
Jeśli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, powinieneś mieć możliwość odzyskania 20% podatku VAT od rachunków za energię biznesową jako podatku naliczonego. Można to zrobić za pomocą formularza deklaracji VAT, który można otrzymać od dostawcy energii i złożyć wniosek do HMRC lub dostawcy.
Jeśli Twoja firma jest organizacją charytatywną lub non-profit, możesz również kwalifikować się do obniżonej stawki 5% VAT. Jest to ogromna oszczędność 15% i sprawi, że koszty energii staną się bardziej przystępne.
Alternatywnie, możesz być uprawniony do niższej stawki VAT, jeśli zużywasz niewielką ilość gazu lub energii elektrycznej rocznie. Powinieneś być w stanie uzyskać tę zniżkę, jeśli twoje zużycie spada poniżej progu zwanego „de minimis”, który jest obliczany automatycznie przez twojego dostawcę.
Jeśli zakwalifikujesz się do tej zniżki, będziesz również zwolniony z płacenia podatku klimatycznego (CCL). Ma on na celu zachęcenie firm do zmniejszenia zużycia energii i redukcji gazów cieplarnianych.