Jeśli prowadzisz firmę, która dostarcza meble, musisz wiedzieć, jaki podatek VAT płacisz. Podatek VAT jest podatkiem od wydatków konsumpcyjnych, który dotyczy wszystkich firm.
Możesz odzyskać podatek VAT, który płacisz za materiały użyte do produkcji. Jednak niektóre pozycje nie kwalifikują się do zwrotu podatku VAT.
Co to jest podatek od wartości dodanej?
Podatek od wartości dodanej (VAT) to podatek, który jest naliczany od wartości towarów i usług w momencie ich sprzedaży. Zazwyczaj jest on wliczony w cenę większości towarów, a niektóre towary i usługi są zwolnione z podatku VAT.
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, podatnik (zazwyczaj firma) odlicza cały podatek VAT, który zapłacił na poprzednim etapie, od kwoty podatku należnego ze sprzedaży towarów. Oznacza to, że całkowita kwota naliczonego podatku jest zawsze mniejsza niż suma podatków zapłaconych na każdym etapie.
Wynika to z faktu, że podatek jest oparty na konsumpcji i wyrządza gospodarce znacznie mniej szkód niż podatki od dochodów i produkcji. W rzeczywistości rządy, które nakładają podatek VAT, zazwyczaj konsumują około 51,1 procent swojej produkcji gospodarczej. Jest to o ponad 15 punktów procentowych więcej niż średnie obciążenie wydatków rządowych w krajach, w których nie ma podatku VAT.
Jaka jest standardowa stawka podatku VAT?
Stawka standardowa podatku VAT wynosi 23%. Dotyczy ona wszystkich towarów i usług, chyba że sprzedaż podlega obniżonej stawce lub zwolnieniu.
W Wielkiej Brytanii od 15 lipca 2020 roku do 31 marca 2021 roku obniżono stawkę podstawową do 5% dla firm z branży hotelarskiej i turystycznej. Ma to pomóc w złagodzeniu wpływu kryzysu związanego z koronawirusem na te sektory.
5% stawka VAT jest również stosowana do niektórych produktów zdrowotnych, paliwa i ogrzewania oraz fotelików samochodowych dla dzieci. Jednak sprzedaż tych produktów musisz zgłosić w deklaracji VAT.
Istnieją jeszcze dwie inne stawki VAT – 9% i 4,8%. Stawka 9% jest stosowana w przypadku usług gastronomicznych i restauracyjnych, zakwaterowania turystycznego, kin, teatrów, muzeów, domów historycznych i otwartych gospodarstw rolnych. Stosuje się ją również w przypadku usług fryzjerskich i niektórych materiałów drukowanych. Stawka 4,8% jest przeznaczona dla rolnictwa i dotyczy zwierząt gospodarskich (z wyjątkiem kurcząt), chartów i wynajmu koni.
Co to jest zerowa stawka VAT?
Stawka zerowa to specjalna stawka, która nie dodaje żadnego podatku VAT do ceny towarów lub usług. Często stosuje się ją do towarów i usług, które są przeznaczone do osobistego użytku przez osoby niepełnosprawne.
Dostawy objęte stawką zerową obejmują podstawowe produkty żywnościowe, książki i ubrania dla dzieci, sprzęt dla osób niepełnosprawnych, usługi wodne i kanalizacyjne oraz leki na receptę. Sprzedawcy, którzy sprzedają towary objęte zerową stawką, muszą nadal rejestrować się jako podatnicy VAT i zgłaszać sprzedaż w deklaracji VAT.
Rząd brytyjski wprowadził tymczasową obniżkę stawki VAT dla sektorów hotelarstwa i turystyki, w tym restauracji, hoteli i kawiarni. Ten tymczasowy środek będzie obowiązywał do 2021 roku.
Stawka podstawowa podatku VAT wynosi 20% od 4 stycznia 2011 roku. Niektóre towary i usługi podlegają obniżonej stawce lub są z niej zwolnione, np. paliwo i niektóre produkty zdrowotne. Istnieje również szereg stawek specjalnych, takich jak stawki parkingowe i stawki zerowe. Mają one na celu zmniejszenie zakłóceń gospodarczych.
Jakie są ulgi w podatku VAT?
Dostępnych jest kilka różnych rodzajów ulg w podatku VAT. Stawka zerowa i obniżona.
Stawka zerowa oznacza, że nie musisz płacić podatku VAT od niektórych dostaw towarów lub usług przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych do użytku domowego lub osobistego, które są określane jako „zerowe”. Niektóre prace budowlane mające na celu dostosowanie domu osoby niepełnosprawnej również mogą być objęte stawką 0%, podobnie jak zakup sprzętu, który został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do użytku osoby niepełnosprawnej.
Aby ubiegać się o ulgę, musisz zadeklarować swoją niepełnosprawność w momencie zakupu lub może to zrobić w Twoim imieniu osoba, dla której dokonujesz zakupu. Ewentualnie lekarz lub pracownik służby zdrowia może złożyć takie oświadczenie w Twoim imieniu.