Przy zakupie samochodu trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jedną z najważniejszych jest wysokość podatku VAT, który będziesz musiał zapłacić.
Prawie wszystkie nowe samochody, niezależnie od tego, czy są kupowane na raty, czy na kredyt, są obciążone 20% podatkiem VAT. Istnieją jednak pewne zasady, które pozwalają niektórym osobom i firmom odzyskać pierwszy podatek, a kierowcy niepełnosprawni mogą go całkowicie uniknąć.
Kupno samochodu u dealera
Diler jest punktem kompleksowej obsługi, który zajmuje się wszystkimi niezbędnymi szczegółami, od finansowania, podatków i rejestracji po przyjęcie samochodu na wymianę i zapewnienie serwisu gwarancyjnego. Oferuje on także opcje, których nie ma prywatny sprzedawca, takie jak więcej modeli samochodów do wyboru oraz możliwość jazdy próbnej i porównania pojazdów.
Jeśli kupujesz nowy samochód, pamiętaj, aby uzyskać wstępną zgodę na kredyt przed udaniem się do dealera. Dzięki temu zyskasz przewagę podczas negocjacji.
Pomoże Ci to również ustalić cenę sprzedaży i gwarancje dla Twojego pojazdu. Dealer może również zaoferować wycenę wartości handlowej, co może pomóc Ci uzyskać więcej za Twój obecny samochód, gdy nadejdzie czas rozstania.
Menedżer finansowy zaoferuje Ci dodatki, takie jak przedłużone gwarancje, plany ochrony opon i coś, co nazywa się ubezpieczeniem od braków. Są one jednak często zbyt drogie i większość konsumentów ich nie potrzebuje.
Kupno samochodu od prywatnego sprzedawcy
Kupno samochodu od prywatnego sprzedawcy może pozwolić Ci zaoszczędzić pieniądze, ale wymaga też wielu badań. W przeciwieństwie do dealerów, prywatni sprzedawcy nie zapewniają historii pojazdu i certyfikatów, których mógłbyś oczekiwać, więc musisz przeprowadzić własne badania przed dokonaniem zakupu.
Co więcej, będziesz musiał zająć się procesem przeniesienia tytułu własności i rejestracji, co może być czasochłonne i zagmatwane. Będziesz też musiał zapłacić za wszelkie podatki i opłaty, które mogą się pojawić.
Innym ważnym aspektem jest oszustwo związane z licznikiem kilometrów, które może być częstym problemem w przypadku samochodów sprzedawanych przez osoby prywatne. Możesz sprawdzić stan licznika, aby upewnić się, że jest on dokładny, a przed podpisaniem umowy kupna możesz poprosić o sprawdzenie go przez mechanika.
Kupno samochodu od osoby prywatnej nie musi być ani straszne, ani drogie. Jeśli dobrze poszukasz i zastosujesz się do poniższych wskazówek, będziesz w stanie podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
Kupno samochodu na aukcji
Kupno samochodu na aukcji może być świetnym sposobem na zdobycie pojazdu za ułamek kosztów. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem.
Po pierwsze, nie będziesz miał zbyt wiele czasu na sprawdzenie samochodu i nie zawsze będziesz miał szansę na jazdę próbną. Innym problemem jest to, że możesz trafić na samochód, który ma poważne problemy, których nie zauważysz, dopóki nie wrócisz nim do domu.
Na szczęście jest kilka sposobów, aby upewnić się, że nie trafisz na samochód, z którego nie będziesz zadowolony. Po pierwsze, powinieneś zastanowić się, jakie kryteria są dla Ciebie ważne przy zakupie samochodu – mówi Mike Reina, analityk branży samochodowej w National Automobile Dealers Association.
Kupno samochodu od firmy finansowej
Firma finansowa to bank, unia kredytowa lub inna instytucja finansowa, która udziela Ci kredytu na zakup samochodu. Współpracuje z kredytodawcami, aby uzyskać dla Ciebie jak najlepsze oprocentowanie i warunki kredytu samochodowego.
Płacisz odsetki od tego kredytu w zależności od okresu kredytowania i rocznej stopy procentowej (APR). Im wyższy APR, tym więcej będziesz musiał zapłacić.
Jeśli masz dobry kredyt, możesz mieć możliwość uzyskania niskiej zaliczki na samochód. Zmniejszy to kwotę, którą musisz pożyczyć i sprawi, że miesięczne płatności będą łatwiejsze dla Twojego budżetu.
Niższa zaliczka oznacza również, że nie będziesz musiał płacić tak dużych odsetek przez cały okres trwania kredytu. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał spłacić kredyt wraz z wszelkimi opłatami, podatkami i innymi obciążeniami.