Podatek od wartości dodanej (VAT), lub Mehrwertsteuer, jak powszechnie znany jest w języku niemieckim, to podatek konsumpcyjny, który dotyczy wartości dodanej do towaru lub usługi w trakcie procesu produkcyjnego.
Firmy w Niemczech muszą składać deklaracje VAT, wyszczególniające dostawy podlegające opodatkowaniu i koszty nakładów. Zazwyczaj są one składane co miesiąc.
Co to jest podatek VAT?
Jeśli sprzedajesz coś online lub offline w Niemczech, ważne jest, abyś wiedział, czym jest podatek VAT. Jest to podatek nakładany na towary i usługi związane z konsumpcją, który jest stosowany do wszystkich sprzedaży dokonywanych w kraju.
Stawka podstawowa podatku VAT w Niemczech wynosi 19%. Istnieją również obniżone stawki na niektóre towary i usługi, takie jak żywność, książki, zakwaterowanie w hotelu, usługi kulturalne i leczenie.
Zazwyczaj podatek VAT musi być zgłaszany i płacony co kwartał władzom podatkowym. W przypadku firm, których roczne zobowiązania z tytułu podatku VAT netto przekraczają 7 500 EUR, raporty wstępne należy składać co miesiąc.
Niemieckie przepisy dotyczące podatku VAT są w dużej mierze zharmonizowane z przepisami obowiązującymi w pozostałych krajach UE. Istnieją jednak pewne szczególne zasady, które mogą mieć zastosowanie do Twojej firmy w zależności od jej lokalizacji i działalności w Niemczech.
Jaka jest stawka podatku VAT w Niemczech?
Ponad 170 krajów nakłada podatek konsumpcyjny (VAT) na towary i usługi. Podstawowa stawka VAT w Niemczech wynosi 19%, a obniżona stawka 7% dotyczy niektórych artykułów spożywczych, książek, usług kulturalnych, zakwaterowania w hotelach, opieki medycznej i dentystycznej.
W Niemczech stawka podatku vat jest obliczana w momencie dostawy. W przypadku większości towarów jest to moment dostarczenia lub przekazania tytułu własności. Zmiana stawki podatku vat może mieć znaczący wpływ na usługi świadczone na podstawie długoterminowych kontraktów. Na przykład czynsz za powierzchnię biurową jest naliczany przez kilka miesięcy.
W przypadku płatności zaliczkowych za dostawy, które zostały wykonane przed 1 lipca 2020 roku, zastosowanie ma stara stawka VAT w wysokości 19% lub 7%. Jeśli dostawa jest następnie realizowana po 30 czerwca 2020 roku, na fakturze końcowej (np. w sierpniu 2020 roku) należy wykazać prawidłowe, niższe stawki VAT.
Jaki jest proces rejestracji vat w Niemczech?
Proces rejestracji vat w Niemczech może być trudny dla firm spoza Niemiec. Niemieckie urzędy skarbowe są bardzo krytyczne, jeśli chodzi o rejestrację firm zagranicznych. Ponadto starają się zwalczać oszustwa w Unii Europejskiej (takie jak fikcyjne firmy i oszustwa karuzelowe).
Kiedy firma nie posiadająca siedziby dostarcza towary lub świadczy usługi na terenie Niemiec, musi zarejestrować się do podatku VAT. Numer podatkowy (Ust-IdNr) jest nadawany przez niemieckie władze podatkowe w celu identyfikacji firm sprzedających i kupujących towary w Niemczech.
Numer podatkowy jest generalnie wymagany do komunikacji z urzędem skarbowym, składania deklaracji VAT i innych czynności związanych z niemieckimi podatkami. Jest to numer identyfikacji podatkowej składający się z dziewięciu cyfr alfanumerycznych, zaczynający się od skrótu DE, po którym następuje do dwunastu znaków, w zależności od kraju, w którym został nadany. Jest on zazwyczaj drukowany na fakturach i na stronie internetowej firmy. Ważne jest, by był on kompletny, poprawny i rozpoznawalny jako numer podatkowy.
Jak wygląda proces zwrotu podatku vat w Niemczech?
Jeśli jesteś osobą podróżującą za granicę i planujesz zakup towarów w Niemczech, możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT, który zapłaciłeś za te towary. Możesz ubiegać się o zwrot na różne sposoby, w zależności od sytuacji.
Oprócz głównych rodzajów zwrotu podatku VAT, istnieją również wyjątki dotyczące niektórych usług. Usługi te mogą obejmować noclegi w hotelach i posiłki w restauracjach, jeśli jesteś turystą lub podróżujesz służbowo.
Proces uzyskania zwrotu podatku VAT w Niemczech jest bardzo prosty. Otrzymasz formularz Tax Free, na którym odnotujesz swoje zakupy i zapłaconą kwotę.
W większości przypadków formularz Tax Free będzie powiązany z firmą zajmującą się zwrotem podatku od sprzedaży (taką jak Global Blue lub Premier Tax Free). Firma ta pobiera od Ciebie opłatę za usługę.
Jeśli nie kwalifikujesz się do zwrotu podatku VAT, nadal możesz obniżyć koszty swojej podróży po Europie kupując towary w sklepach wolnocłowych na lotnisku. Ceny w nich są już pomniejszone o unijny podatek VAT w wysokości 7 lub 19 procent.