Owoce są małe, delikatne i łatwo je uszkodzić przez deszcz lub grad. Pan Garces, który prowadzi największą w Chile firmę zajmującą się uprawą wiśni, spędził lata na doskonaleniu wielu nowych odmian i praktyk rolniczych, w tym używania gigantycznych wentylatorów do ogrzewania drzew zimą i przeciągów powietrza z helikoptera do suszenia ich po ulewnych deszczach.
Dlaczego cena była tak wysoka?
Cena była wysoka, ponieważ uprawa, zbiory, pakowanie i transport wiśni są kosztowne. Rolnicy inwestują dużo czasu i energii w produkcję czereśni, dlatego ważne jest, aby ceny były dla nich rozsądne.
Przemysł czereśniowy ciężko pracował, aby sezon przebiegł jak najsprawniej. Producenci posadzili swoje czereśnie na różnych wysokościach i wybrali odmiany, które dojrzewają w nieco innym tempie, co pomogło im wycisnąć jak najwięcej z sezonu.
Dla producentów ważna jest także dywersyfikacja produkcji, aby nie musieli się martwić, że te same warunki pogodowe wpływają na wszystkie uprawy naraz.
Jeśli czereśnie są uprawiane na różnych wysokościach, pomagają przetrwać pogodę, na którą nie mają wpływu. Dzięki temu uprawy wiśni rozwijają się, a jednocześnie stanowią niezawodne źródło dochodów dla rolników. Pomaga to utrzymać wysokie ceny, które konsumenci są skłonni zapłacić za wiśnie.
Jak ustalono cenę?
Cena prawie każdego produktu rynkowego jest ustalana na podstawie tempa, w jakim konsumenci go kupują. Ta metoda ustalania cen jest znana jako licytacja i jest stosowana na wielu rynkach. Stosuje się ją również w sprzedaży detalicznej produktów rolnych i artykułów gospodarstwa domowego. Cena jest ustalana na podstawie opinii o prawdopodobnych przyszłych działaniach konsumentów, które są mnożone przez miliony potencjalnych sprzedawców i kupujących. Cena jest stała lub rośnie, gdy konsumenci kupują w szybkim tempie, a spada, gdy tego nie robią. Ta podstawowa metoda ustalania cen ma ważne implikacje dla modeli, które próbują wyjaśnić zagregowane wahania gospodarcze.