W budżecie ogłoszono szereg zmian w podatku VAT, które będą miały wpływ na konsumentów. Obejmują one przedłużenie obowiązywania 9% stawki VAT na gaz i energię elektryczną do 28 lutego 2023 roku.
Zmniejszenie zerowej stawki VAT na gazety, hormonalne terapie zastępcze i nikotynowe terapie zastępcze, a także niewielką liczbę produktów okresowych również przyniesie korzyści konsumentom.
Co to jest refaktura?
Faktura to dobry sposób na śledzenie kosztów i pokazanie klientom, ile kosztuje. Pozwala również na stworzenie faktury proforma dla dużych zleceń, co jest doskonałym sposobem na upewnienie się, że klient wie o całej wykonanej pracy i o tym, ile będzie go ona kosztować.
Dobra refaktura powinna być wyczerpującym zapisem wykonanej pracy, pokazującym każdy etap procesu krok po kroku. Pomoże Ci to informować klientów o postępach w realizacji projektu i ułatwi im późniejsze dokonanie zapłaty.
W końcu dobra refaktura będzie w stanie zademonstrować Twoje zaangażowanie we wzajemnie korzystną relację z klientem. Dobrze przedstawiona faktura pokaże też klientowi najlepsze sposoby zapłaty, np. kartą kredytową, debetową lub przelewem. Dobrym pomysłem może być również zamieszczenie części dotyczącej harmonogramu płatności, w której wyszczególnisz, w jaki sposób oczekujesz od swojego klienta zapłaty, tak aby wiedział, kiedy zostaniesz opłacony i w jakiej kolejności.
Jaka jest stawka podatku vat w 2023 roku?
Istnieje kilka zasad dotyczących podatku VAT, które mają zastosowanie do refakturowania usług dla celów biznesowych. Zasady te mogą być trudne do zrozumienia, dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta, jeśli nie jesteś pewien, które z nich mają zastosowanie w twojej sytuacji.
Przy refakturowaniu usługi podmiot, który ją refakturuje, musi zastosować stawkę podatku właściwą dla danej usługi. Oznacza to, że jeśli kupujesz usługę od firmy, która jest zwolniona z VAT, a następnie jest ona refakturowana przez inną firmę, musisz wiedzieć, jaką stawkę zastosować przy obliczaniu rachunku.
W dodatku francuska ustawa budżetowa na rok 2023 wprowadziła nową metodę zabezpieczania faktur zwaną kwalifikowaną procedurą pieczęci elektronicznej (Piste d’Audit Fiable). Jest to nowy wymóg, który będzie obowiązywał duże firmy od 1 stycznia 2024 r..
Główną zmianą, która wejdzie w życie w 2023 r., jest zastąpienie przez państwa członkowskie UE ich papierowych systemów śledzenia towarów objętych akcyzą systemem zwanym Excise Movement and Control System („EMCS”). Będzie to miało wpływ na firmy, które przemieszczają produkty w całej Europie.
Jaka jest stawka podatku vat 2023 dla energii elektrycznej?
Do 28 lutego 2023 roku nastąpiła tymczasowa obniżka stawki podatku od wartości dodanej (VAT) z 13,5% do 9%. Obniżona stawka VAT dotyczy większości produktów spożywczych sprzedawanych w sklepach – w tym herbaty, kawy, mleka, chleba, masła, sera i warzyw.
Dodatkowo obowiązuje obniżona stawka VAT w wysokości 9% na dostawy gazu i energii elektrycznej dla klientów niekomercyjnych. Ta obniżona stawka VAT nie ma zastosowania do sprzedaży oleju opałowego lub butli.
Do 2023 roku cena Twojej energii elektrycznej jest obliczana zgodnie z taryfą PVPC (Voluntary Price to Small Consumers) na podstawie cen rynkowych z każdego dnia i godziny. Ceny PVPC mają zastosowanie wyłącznie do energii elektrycznej dostarczanej klientom o mocy umownej równej lub mniejszej niż 10 kW i zawsze pod warunkiem, że cena rynkowa w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynosiła powyżej 45 EUR/MWh.
Obniżona o 5% stawka vat ma zastosowanie do niektórych klientów znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Należą do nich organizacje charytatywne i non-profit oraz ci, którzy zużywają niewielką ilość energii.
Jaka jest stawka vat 2023 na energię elektryczną dla firm?
Jeśli twoja firma zużywa dużo energii lub jesteś organizacją charytatywną lub non-profit, możesz kwalifikować się do obniżonej stawki 5% VAT na swoje rachunki za gaz i energię elektryczną. Jednak zniżka ta nie jest automatycznie uwzględniana w rachunkach i aby ją uzyskać, musisz skontaktować się ze swoim dostawcą.
Rząd wprowadził również program obniżenia cen energii dla klientów w Wielkiej Brytanii, który będzie miał zastosowanie do wszystkich rachunków domowych od października 2022 roku. Ma to na celu ochronę klientów przed nadmiernie wysokimi rachunkami.
Pomoże to wesprzeć gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa poprzez zapewnienie obniżki cen przez sześć miesięcy począwszy od października 2022 roku, do czasu zastąpienia wsparcia innymi środkami w 2023 roku.
W księgowości upewnij się, że ustawisz Drugą Obniżoną Stawkę 9% jako domyślną na kontach księgowych, których używasz do rachunków za media. Dzięki temu będziesz zapisywać prawidłową stawkę VAT na swoich transakcjach, co ułatwi Ci śledzenie kosztów.