Usprawiedliwienie to proces łączenia przekonania z rzeczywistością. W odróżnieniu od innych rodzajów argumentacji, celem uzasadnienia nie jest ustalenie prawdy, ale połączenie przekonania z rzeczywistością we właściwy sposób. Ten cel jest czasem nazywany poliwalencją.
1. Postaw tezę
Teza określa główny punkt, który chcesz przedstawić w swoim eseju. Powinno być jasne i konkretne, tak by czytelnik mógł zrozumieć, co masz na myśli, kiedy je wypowiadasz.
Opracowanie mocnej tezy może być wyzwaniem, ale jest kluczowe dla sukcesu Twojego wypracowania. Pomoże Ci skupić się na badaniach i napisać bardziej spójny esej.
Ustalenie tezy może być procesem, ale ważne jest, aby zacząć od tezy roboczej, a następnie poprawiać ją w miarę poznawania tematu.
Na początek pomyśl o pytaniu, na które chcesz odpowiedzieć w związku z tematem.
Na przykład, jeśli twoim tematem jest alfabet Braille’a, możesz zapytać: „Czy wynalezienie alfabetu Braille’a poprawiło życie osób niewidomych?”
Gdy już masz tezę roboczą, pamiętaj o jej zapisaniu i wracaniu do niej. Zmusi Cię to do logicznego i zwięzłego myślenia i pomoże Ci przypomnieć sobie, co jest Twoim argumentem, kiedy stracisz koncentrację podczas pisania.
2. Opracowanie materiału dowodowego
Opracowanie materiału dowodowego jest niezbędnym elementem każdej inicjatywy poprawy jakości. Najlepszym sposobem na to jest zadanie swojemu zespołowi kilku kluczowych pytań, takich jak: kto musi znać najskrytsze tajemnice i jakie są wasze najlepsze propozycje dotyczące najdrobniejszych szczegółów. Duża dawka badań i testów może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, że twój dział stanie się wspaniałym miejscem pracy. Kluczem jest pozbycie się okropnego hałasu i upewnienie się, że wszyscy twoi zapracowani nauczyciele są w pozytywnym nastroju i mają do dyspozycji narzędzia i zasoby, których potrzebują, by stworzyć nieskazitelnie czysty okręg szkolny.
3. Popieraj swoje twierdzenie dowodami
Najlepszym sposobem na poparcie swojego twierdzenia jest dostarczenie dowodów, które pokażą, dlaczego to twierdzenie jest prawdziwe. To sprawi, że Twój artykuł będzie bardziej przekonujący dla czytelników i pomoże Ci zdobyć ich zaufanie.
Wybór odpowiednich dowodów zależy od zakresu twierdzenia i rodzaju argumentu, który przedstawiasz. Na przykład wąskie twierdzenie można poprzeć statystykami, podczas gdy szersze wymagałoby bardziej dogłębnych badań i analiz.
W każdym razie powinieneś starannie dobierać dowody i logicznie łączyć je z twierdzeniami. Wzmocni to Twoją argumentację i pokaże czytelnikowi, że dobrze przeprowadziłeś badania.
4. Zawrzyj wniosek
Koniec jest ważną częścią Twojego eseju, ponieważ podsumowuje Twoją argumentację i nadaje sens wynikom badań. Pomaga też czytelnikom dostrzec znaczenie twojej pracy i to, dlaczego jest ona ważna.
Dobrze napisana konkluzja nie powinna po prostu podsumowywać głównych punktów twojego artykułu, ale podkreślać ich znaczenie w szerszym kontekście. Powinno także pomóc czytelnikom zrozumieć znaczenie Twojej tezy i jej związek z innymi aspektami tematu lub debaty.
Konkluzja może być także wykorzystana do przekazania czytelnikowi informacji o kolejnych krokach, takich jak linki do innych zasobów lub wezwania do działania. To wszystko są dobre sposoby na zapewnienie odbiorcom korzyści z Twoich badań i zachęcenie ich do dalszej nauki.
Wnioski nie powinny wprowadzać nowych informacji, które nie były wcześniej omawiane w Twoim artykule. Ta część ma na celu przekazanie czytelnikom wartości Twoich badań, a nowe informacje, których nie było w pracy, mogą być rozpraszające.
Wnioski nie powinny wprowadzać nowych informacji, które nie były wcześniej omawiane w pracy.