Jeśli masz numer VAT UE, musisz wypełnić deklarację VAT i złożyć ją w urzędzie skarbowym. Być może będziesz musiał to robić regularnie, w zależności od tego, ile sprzedajesz i jakie są przepisy podatkowe w danym kraju.
Termin złożenia deklaracji może być różny, a za spóźnienie należy uiścić opłaty.
Jak wypełnić deklarację VAT
Jeśli jesteś małą firmą, która musi złożyć deklarację VAT UE, musisz wiedzieć, jak ją prawidłowo wypełnić. Zasady składania deklaracji są różne w każdym kraju i może się z tym wiązać wiele formalności.
Na przykład niektóre kraje mają standardowy formularz do składania deklaracji VAT, podczas gdy inne wymagają bardziej skomplikowanego formularza. W niektórych przypadkach możesz być zmuszony do złożenia deklaracji VAT, mimo że Twój roczny obrót jest niższy od określonego progu. Jest to tzw. odwrotne obciążenie.
Dodatkowo, jeśli importujesz towary spoza UE lub przemieszczasz towary między państwami członkowskimi, musisz uzyskać numer VAT dla tych transakcji. Może to być czasochłonny i trudny proces, ale warto go przeprowadzić, aby mieć pewność, że dostawa towarów lub usług jest w pełni zgodna z przepisami podatkowymi UE.
Co należy uwzględnić w deklaracji VAT
Jeśli sprzedajesz klientom w UE produkty lub usługi cyfrowe, musisz naliczyć im podatek od wartości dodanej (VAT). Jest to ważny podatek, który musi być naliczany, pobierany i raportowany.
Zasady naliczania, pobierania i raportowania podatku VAT od sprzedaży w handlu elektronicznym są inne niż w przypadku towarów fizycznych sprzedawanych bezpośrednio konsumentom w UE. Dlatego tak ważne jest, by je znać.
Należy również wiedzieć, jak Twoja firma oblicza podatek VAT od dostaw i wysyłek towarów do UE. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz zostać przyłapany i być zmuszony do zapłacenia wieloletnich zaległych podatków oraz kar.
Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi europejskim klientom, musisz być gotowy do naliczania im podatku od wartości dodanej (VAT). Jest to ważny podatek, który musi być naliczony, pobrany, zgłoszony i zapłacony.
Jak przygotować deklarację VAT
Jeśli Twoja firma sprzedaje towary i usługi klientom w Europie, musisz przygotować deklarację VAT. Jest to standardowa część prowadzenia działalności gospodarczej i bardzo ważne jest, abyś zrobił to prawidłowo.
Deklaracja VAT jest deklaracją podatkową, którą składasz co kwartał, aby wykazać naliczony i zapłacony podatek VAT. Jest to podstawowe narzędzie do obliczania zobowiązań z tytułu podatku VAT w UE, a także podatku należnego i naliczonego.
W zależności od kraju, w którym prowadzisz działalność, będziesz musiał składać deklarację miesięczną lub kwartalną. Zależy to od wielkości obrotów handlowych i sposobu prowadzenia ewidencji.
Wypełniając deklarację VAT, upewnij się, że uwzględniasz wszystkie swoje sprzedaże w odpowiednich rubrykach. Dotyczy to zarówno sprzedaży wewnątrzunijnej, jak i sprzedaży do krajów spoza UE, gdzie sprzedawca jest podatnikiem. Sprawdź też, czy zwróciłeś się do swoich dostawców o zwrot podatku VAT. Jeśli tak, będziesz musiał wypełnić pole 4 i 5.
Jak złożyć deklarację VAT
Unijne przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej (VAT) wymagają od zagranicznych firm nieposiadających siedziby lub ich przedstawicieli podatkowych składania okresowych deklaracji VAT. Częstotliwość składania deklaracji różni się w zależności od kraju, ale muszą być one składane co najmniej raz w roku (Artykuł 252 Dyrektywy VAT).
Jeśli sprzedajesz towary i usługi online w UE, Twoja firma musi złożyć deklarację VAT. Jest to formularz, który wypełniasz i wysyłasz do organów podatkowych w krajach, w których Twoja sprzedaż przekroczyła próg unijnego podatku VAT.
Musisz w nim zawrzeć informacje o swojej firmie, dane klientów i zastosowaną stawkę podatku VAT. Musisz także rejestrować i przechowywać papierowe kopie wszystkich wystawionych faktur przez okres do pięciu lat.