Amortyzacja to zmniejszenie wartości samochodu, które następuje w czasie, począwszy od pierwszego dnia zakupu pojazdu.
Dobrą wiadomością jest to, że tempo amortyzacji samochodu spada po pierwszym roku posiadania. Jednak ogólna wartość samochodu będzie spadać jeszcze przez wiele lat po tym okresie.
Metoda liniowa
Metoda liniowa jest najczęściej stosowaną metodą obliczania kosztów amortyzacji środka trwałego. Metoda ta jest łatwa w użyciu i daje mniej błędów w całym okresie użytkowania środka trwałego.
W każdym okresie rozliczeniowym koszty są takie same, co ułatwia ich śledzenie i uwzględnianie w dokumentacji księgowej. Metoda liniowa jest również popularna wśród księgowych, ponieważ jest prosta w obliczeniach i dobrze przechodzi od sprawozdań przygotowywanych przez firmę do deklaracji podatkowych.
Aby obliczyć amortyzację liniową, podziel podstawę amortyzacji środka trwałego przez jego szacowany okres użytkowania. Podstawa amortyzacji to różnica między kosztem środka trwałego a jego wartością zbawczą na koniec okresu użytkowania.
Metoda przyspieszona
Metoda przyspieszona to metoda amortyzacji, która polega na obliczeniu wyższego kosztu w pierwszym roku użytkowania środka trwałego, a następnie obniżeniu tej kwoty w miarę upływu czasu. Jest to alternatywa dla metody liniowej, która rozkłada koszty na cały okres użytkowania środka trwałego.
Firma musi amortyzować pewne aktywa przez okres kilku lat, aby określić swój dochód do opodatkowania. Kodeks podatkowy grupuje różne rodzaje aktywów w kategorie „okresów użytkowania”, a następnie przypisuje im harmonogram amortyzacji.
W metodzie liniowej wartość aktywów podąża stałą ścieżką przez cały okres ich użytkowania, a stawki amortyzacji zmniejszają się stopniowo w późniejszych latach. Przyspieszona amortyzacja pozwala jednak na amortyzację środka trwałego szybciej niż wynosi jego okres ekonomicznej użyteczności, co może pomóc firmie w krótkim okresie czasu.
W dodatku firma, która stosuje przyspieszoną metodę amortyzacji, może skorzystać z większych odliczeń w pierwszych latach użytkowania środka trwałego. Pomaga to zminimalizować dochód do opodatkowania, co z kolei może poprawić przepływy pieniężne i pozwolić na inwestowanie w bardziej wartościowe aktywa.
Modyfikowana metoda liniowa
Metoda liniowa jest najprostszą i najczęściej stosowaną metodą alokacji kosztów środków trwałych przez okres ich użytkowania. Ta metoda amortyzacji wykorzystuje trzy punkty danych do obliczenia kwoty rocznego kosztu amortyzacji firmy: koszt środka trwałego, szacunkową wartość zbawienia i okres użytkowania.
Metoda liniowa jest metodą zgodną z GAAP, która skutkuje spójnymi, równymi odpisami, co ułatwia budżetowanie i prognozowanie finansowe. Metoda ta pomaga również firmom lepiej dopasować wydatki do przychodów, co poprawia rentowność operacyjną i analizę przepływów pieniężnych.
Metoda liniowa jest również domyślną metodą dla wielu środków trwałych i często jest dobrym wyborem, gdy środek nie zmienia swojego przeznaczenia w ciągu przewidywanego okresu użytkowania. Nie jest to jednak najlepszy wybór, kiedy oczekuje się, że wydatki związane ze środkiem trwałym będą znacząco rosły lub kiedy wartość środka trwałego będzie się zmieniać w czasie.
Modyfikowana metoda przyspieszona
Jeśli jesteś właścicielem firmy, amortyzacja samochodu może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Rozkładając koszty na cały okres użytkowania zamiast odpisywać je w jednym roku, możesz obniżyć dochód do opodatkowania i dochód netto.
Istnieje wiele różnych metod amortyzacji, które można wykorzystać podczas przygotowywania podatków. Niektóre z nich to metoda sumy lat, która jest bardziej przyspieszoną opcją amortyzacji niż liniowa.
Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie Zmodyfikowanej Metody Przyspieszonej, istnieją pewne ograniczenia. Na przykład nie możesz stosować tej metody dla pojazdów, które są używane przez ponad 50% czasu. Nie możesz też odliczyć podatku od luksusu i sprzedaży.