Podatek od wartości dodanej (VAT) jest formą podatku, który dodaje się do ceny towarów i usług. Ważne jest, aby przedsiębiorcy rozumieli, jak działa podatek VAT i jak skutecznie się nim posługiwać.
Jeśli w twoim kraju wymagane jest obliczanie podatku VAT od transakcji kupna i sprzedaży, możesz to zrobić za pomocą Business Central. Możesz także ręcznie dostosować obliczoną kwotę podatku VAT do kwoty podatku VAT na fakturze sprzedawcy.
1. Oblicz cenę
Cena towaru lub usługi może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak wielkość sprzedaży, koszt produkcji lub zakupu towaru oraz pożądana marża zysku. Śledzenie kosztów pomoże Ci ustalić właściwą cenę sprzedaży Twoich produktów i zapewni Ci zysk przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.
Dobrym punktem wyjścia do obliczania ceny Twoich produktów jest obliczenie kosztu materiału na sztukę. Dzięki temu uzyskasz pełny obraz kosztów produkcji i pracy oraz będziesz mógł ustalić odpowiednie ceny sprzedaży dla swojej firmy.
W Business Central możesz wprowadzić ceny jednostkowe i kwoty w wierszu lub użyć cen dozwolonych dla każdego klienta w polu **Grupa cenowa klientów**. Możesz również zdecydować o włączeniu lub wyłączeniu podatku VAT w tych cenach i kwotach linii.
2. Dodaj stawkę VAT
Przy obliczaniu podatku VAT powinieneś zawsze uwzględniać stawkę podatku, która ma zastosowanie. W ten sposób unikniesz błędów w obliczeniach i upewnisz się, że prawidłowo rozliczasz podatek VAT.
Możesz łatwo obliczyć cenę zawierającą podatek VAT dla danej pozycji lub usługi, korzystając z tego kalkulatora online. Jest to prosty i skuteczny sposób na obliczenie kwoty VAT dla produktu lub usługi, a także pomaga w ustalaniu cen, wystawianiu faktur i składaniu deklaracji podatkowych.
Formuła jest łatwa w użyciu i działa na każdej kwocie netto lub brutto zawierającej VAT. Jest szczególnie przydatny dla firm, które wymieniają się cenami z konsumentami niezarejestrowanymi jako płatnicy VAT.
Po obliczeniu ceny produktu dodaj do faktury dodatkowy wiersz z napisem „VAT tax point” i datą dostawy. Pomoże to klientom biznesowym szybciej odzyskać VAT.
3. Odejmij stawkę VAT od ceny
Jeśli sprzedajesz produkt, możesz chcieć odjąć stawkę VAT od ceny. Na przykład, jeśli sprzedajesz produkt za 80 euro bez VAT-u, a stawka VAT-u wynosi 20%, to będziesz chciał obliczyć cenę netto jako 80 euro x (100% + 20%) = 80 euro x 1,2 (=80 euro brutto).
Można to zrobić za pomocą niektórych formuł cenowych w Excelu, ale nie jest to niemożliwe. Oto kilka sztuczek, które pomogą ci to osiągnąć:
Business Central automatycznie zlicza ceny i kwoty w wierszach dokumentów sprzedaży i zakupu, które mają ceny jednostkowe, jeśli zaznaczysz w dokumencie pole wyboru Ceny z VAT. Jeśli jednak nie umieścisz tego pola wyboru w dokumencie, możesz ręcznie wprowadzić ceny i kwoty wierszy w tym polu.
4. Obliczanie kwoty netto
Końcowa kwota, jaką klient zapłaci za Twój produkt, jest nazywana ceną netto. Obejmuje ona wszystkie podatki od sprzedaży i rabaty, które zastosowałeś do swojego produktu.
Cena netto jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, za ile sprzedawać swoje produkty. Jeśli cena katalogowa Twojego produktu wynosi 120 dolarów, ale pobierasz 5% podatku od sprzedaży, klienci zapłacą tylko 99 dolarów.
Oprócz podatku od sprzedaży i rabatów możesz również dodać dodatkowe opłaty dla klientów, takie jak koszty wysyłki lub instalacji. Wprowadzając je do formuły ceny netto, możesz obliczyć całkowity koszt netto produktu.
Obliczając kwotę netto z ceny, pamiętaj, aby zaokrąglić ją do standardowej precyzji waluty, w której dokonano wydatku. Jeśli suma kwot netto wierszy nie jest równa całkowitej kwocie netto, różnica ta zostanie skorygowana podczas wypełniania dokumentu poprzez dodanie lub odjęcie różnicy do wyższej kwoty netto wiersza, tak aby całkowita kwota była prawidłowa.