Jako najbogatszy kraj Unii Europejskiej, Luksemburg jest popularnym miejscem dla międzynarodowych firm i inwestorów do tworzenia struktur podatkowych. Jednak nowy raport sugeruje, że kraj ten posiada pewne skomplikowane zasady podatkowe, które stanowią wyzwanie dla firm.
Na przykład, wyciekłe dokumenty pokazują, że niektóre duże firmy stosują strukturę, w której są właścicielami patentów i pobierają opłaty licencyjne od luksemburskiego podmiotu. To pozwala im płacić zerowe podatki od dochodów, jak twierdzi ekspert od podatków międzynarodowych Steven Plotnick.
1. Rezydencja podatkowa
Jeśli planujesz zmienić miejsce zamieszkania lub chcesz rozliczać się z dochodów z drugiego kraju, ważne jest, abyś wiedział, jak najlepiej wykorzystać swoją przeprowadzkę. Właściwe ustawienie się w nowym kraju może zmienić sytuację, ponieważ zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz cieszyć się zdrową równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i unikniesz kosztownych kłopotów podatkowych. Współpracując z naszą siecią specjalistów w zakresie prawa podatkowego UE, możemy pomóc Ci w poruszaniu się po skomplikowanych przepisach prawa luksemburskiego, aby zapewnić jak najsprawniejsze rozliczenie Twoich podatków.
2. Podatek dochodowy od osób fizycznych
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest na papierze stosunkowo progresywny. Stawka podatku waha się od 10% do 37% i oferuje duże odliczenia standardowe.
Stawki podatku od zysków kapitałowych są bardzo niskie. Powoduje to dużą koncentrację dochodów kapitałowych wśród zamożniejszych podatników.
W przeciwieństwie do tego, federalny podatek dochodowy od osób fizycznych wydaje się być stosunkowo regresywny. Jednak może to wynikać z faktu, że pozwala on na opodatkowanie zysków kapitałowych z nieruchomości mieszkalnych według bardzo niskich stawek.
Ogólnie rzecz biorąc, przejrzyste luksemburskie spółki osobowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od ich dochodu netto tylko wtedy, gdy jeden lub więcej stowarzyszonych podmiotów niebędących rezydentami posiada łącznie bezpośrednie lub pośrednie udziały w wysokości 50% lub więcej praw głosu, udziałów kapitałowych lub praw do udziału w zyskach.
3. Podatek dochodowy od osób prawnych
Podatki nakładane na zyski osób prawnych w Luksemburgu obejmują CIT, MBT i podatek od majątku netto (NWT). Dywidendy wypłacane przez lokalną spółkę nierezydentowi podlegają podatkowi u źródła.
Dywidenda podlega opodatkowaniu w Luksemburgu, chyba że jest zwolniona z podatku na podstawie krajowego systemu zwolnień z tytułu udziału w zyskach lub podatku u źródła. Dywidenda podlega opodatkowaniu w Luksemburgu, chyba że jest zwolniona z podatku na podstawie krajowego systemu zwolnienia z podatku od udziału w zyskach lub na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stawka podatku u źródła od dywidendy wynosi 15%, przy czym niektóre umowy przewidują stawki obniżone.
Dochód z odsetek i inne równoważne dochody podlegające opodatkowaniu, w tym koszty pożyczek przekraczające przychody z odsetek, podlegają odliczeniu tylko wtedy, gdy zostały poniesione na poziomie spółki lub w okresie, w którym zostały poniesione. Limit odliczenia wynosi 3 miliony euro. Można go przenieść na kolejne pięć lat. Alternatywnie można ją odliczyć od podatku CIT lub MBT. Nazywa się to „zasadą nadmiernych kosztów finansowania zewnętrznego”. Jest to stosunkowo złożony system podatkowy i wymaga dokładnego rozważenia.
4. Miejski podatek od działalności gospodarczej
Jeśli Twoja firma prowadzi działalność w Luksemburgu i jest rezydentem, będzie musiała złożyć zarówno deklarację podatku dochodowego od osób prawnych, jak i deklarację miejskiego podatku od działalności gospodarczej trzy miesiące po zakończeniu roku podatkowego. Może ubiegać się o 5% zniżki na podatek, jeśli zapłaci go w dniu złożenia deklaracji lub wcześniej.
Alternatywnie może zdecydować się na zapłacenie całej należnej kwoty w dniu złożenia deklaracji. W konsekwencji ważne jest, aby organy podatkowe otrzymały wszystkie informacje o podlegających zgłoszeniu umowach transgranicznych tak szybko, jak to możliwe. Pozwoli to uniknąć kar lub opóźnień w płatnościach.
5. Podatek od majątku netto
W niektórych krajach europejskich podatek od majątku jest często nakładany na wartość netto majątku danej osoby. Różni się on od podatku od nieruchomości, który jest nakładany na wartość brutto nieruchomości.
Głównym powodem jest to, że podatek od majątku uwzględnia zdolność podatkową podatnika po odliczeniu wszystkich zaległych zobowiązań i zwolnień osobistych, podczas gdy podatek od nieruchomości zazwyczaj nie bierze tego pod uwagę.
To stworzyło bogatym możliwość uchylania się od płacenia podatków. Na przykład, bogata osoba może przenieść swój majątek do innego kraju, który nie nakłada tego typu podatku.