Jak rozliczyć dojazdy do pracy?

Dojazdy do pracy to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przez ludzi każdego dnia. Jest to jednak również bardzo osobista decyzja, która wpływa na wiele aspektów życia danej osoby.

Na przykład długi dojazd do pracy może mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie psychiczne danej osoby. Może też wpływać na możliwości zatrudnienia.

Czas

Dojazdy do pracy mogą być niezwykle stresującą częścią tygodnia wielu osób. Czy to jazda samochodem, pociągiem czy rowerem, dojazdy do pracy mogą wydłużać godziny, które pracownicy mogliby poświęcić na bardziej produktywne działania.

Choć nie możesz uniknąć dojazdów do pracy, nie muszą one uszczuplać twojego portfela. Dzięki starannemu planowaniu możesz wykorzystać czas dojazdu do pracy, aby zaoszczędzić pieniądze i załatwić kilka spraw, zamiast bezmyślnie przeglądać media społecznościowe.

Na przykład, możesz wcześniej wykonać wszelkie łatwe zadania: przygotować kolejne e-maile do liderów sprzedaży, przeczytać zestaw slajdów od kolegi lub zebrać dane do prezentacji.

Alternatywnie, możesz wykorzystać czas dojazdu do pracy, aby znaleźć inspirację i pomysły. Oderwanie się od biurka, by skupić się na swoich myślach i zrelaksować się, może często pomóc Ci zamienić pustą kartkę w świeży pomysł na cały dzień.

Pieniądze

Podczas ustalania budżetu i harmonogramu pracy warto wziąć pod uwagę koszty dojazdu do i z biura. Musisz wziąć pod uwagę koszty transportu, takie jak paliwo, opłaty drogowe i przejazdy Uberem.

Niektóre firmy oferują również świadczenia dla osób dojeżdżających do pracy w postaci konta parkingowego i tranzytowego. Konto to umożliwia odliczanie od wypłaty pieniędzy przed opodatkowaniem, aby zaoszczędzić na kosztach dojazdu do pracy, takich jak bilety kolejowe lub autobusowe, wynajem samochodu czy parking. Ponadto możesz nawet otrzymać darmowy bilet na metro lub autobus. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że korzystasz z tego konta mądrze. Jeśli tego nie zrobisz, może się to skończyć wyższymi kosztami dojazdu do pracy. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest śledzenie swojego budżetu na dojazdy do pracy i odpowiednie rozplanowanie wydatków. Aby dowiedzieć się więcej o kosztach dojazdu do pracy, sprawdź nasz Kalkulator Korzyści dla Dojeżdżających.

Energia

Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz do pracy samochodem, pociągiem czy autobusem, możesz zaoszczędzić na kosztach energii dzięki sponsorowanym przez pracodawcę świadczeniom transportowym. W zależności od Twojej sytuacji podatkowej, wydatki te mogą być odliczane od Twojej wypłaty przed opodatkowaniem i możesz zaoszczędzić do 2000 dolarów rocznie. Możesz też zaoszczędzić na kosztach dojazdu do pracy, chodząc pieszo, jeżdżąc na rowerze lub korzystając z transportu publicznego. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której jest dużo (i coraz bardziej wydajnych) środków transportu publicznego, może to być dobra alternatywa dla jazdy samochodem.

Na przykład badanie opublikowane w czasopiśmie Climate Policy wykazało, że eliminując dojazdy do pracy tylko przez 2,5 dnia w tygodniu, pracownicy mogą zmniejszyć zużycie energii o 5400 kilowatogodzin rocznie. W przeliczeniu na zapotrzebowanie na ropę naftową stanowi to 1% całkowitej ilości ropy zużywanej każdego roku na potrzeby drogowego transportu pasażerskiego na świecie. To duża oszczędność! I mogą mieć wpływ na całą resztę gospodarki.

Zdrowie

Jak już pewnie wiesz, dojazdy do pracy nie są tanie. Na szczęście istnieją sposoby, aby uwzględnić część związanych z tym kosztów. Na początek możesz skorzystać z wielu darmowych lub tanich opcji transportu w swojej okolicy. Ponadto możesz ubiegać się o zwrot niektórych wydatków związanych z transportem, używając karty debetowej Bank of America Health and Benefits Account. Płacenie kartą debetową oznacza również, że będziesz mógł skorzystać z dużego rabatu od firmy ubezpieczeniowej. Następnym razem, gdy będziesz przedzierał się przez ruch uliczny w godzinach szczytu, pamiętaj, by zdjąć karty kredytowe z deski rozdzielczej i użyć karty debetowej.