Jeśli nie jesteś podatnikiem VAT, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT. Umożliwi Ci to ubieganie się o ulgę podatkową od zakupów oraz zgłoszenie podatku należnego od sprzedaży.
Będziesz musiał podać szczegółowe informacje o swojej firmie, jej dyrektorach i partnerach oraz innych powiązanych/powiązanych firmach i osobach fizycznych. Informacje te są potrzebne do kontroli administracji podatkowej oraz do przygotowania deklaracji VAT.
Typ podmiotu
Korporacja jest jedną z najstarszych form podmiotów gospodarczych. Jest to preferowany podmiot prawny dla tych, którzy chcą uzyskać dostęp do rynków publicznych w celu pozyskania kapitału inwestycyjnego. Nie jest to jednak jedyny rodzaj podmiotu gospodarczego i wybór odpowiedniego dla Twojej firmy może być trudny.
Wybrany rodzaj podmiotu decyduje o strukturze podatkowej Twojej firmy. Ważne jest, aby wybrać podmiot gospodarczy odpowiedni do swoich potrzeb i celów, tak aby zmaksymalizować swoje podatki.
Firmy, których sprzedaż w ciągu roku nie przekracza 200 000 PLN, nie są zarejestrowane jako płatnicy VAT w Polsce. Oznacza to, że nie muszą one raportować sprzedaży co miesiąc ani składać kwartalnych raportów online SAF-T.
Aby móc zarejestrować się jako podatnik VAT w Polsce, podmiot musi posiadać numer identyfikacji podatkowej (NIP). Numer ten jest wymagany na wszystkich dokumentach związanych z podatkami i niepodatkowymi należnościami budżetowymi.
Data rejestracji
Normalnie spółka lub jednoosobowy przedsiębiorca otrzymuje NIP w ciągu kilku miesięcy od założenia. Jednak niedawno założone podmioty mogą mieć ten numer z powodów, których nie potrafią wyjaśnić, np. jeśli zostały założone przez rząd lub zostały zarejestrowane w obcym kraju.
Identyfikator podatkowy (NIP) to 10-cyfrowy numer służący do identyfikacji firmy w Polsce i np. sprawdzenia jej statusu w zakresie podatku VAT. W Europie można go zweryfikować online na oficjalnej stronie UE VIES.
Dla niektórych firm NIP jest niezbędnym elementem ich działalności. W szczególności umożliwia im identyfikację kontrahentów i upewnienie się, że w żaden sposób nie wprowadzają oni w błąd siebie lub swoich towarów i usług.
Numer rejestracyjny
Numer rejestracyjny dla podmiotu o podanym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik vat, ale ma obrót podlegający opodatkowaniu, który może podlegać VAT. VAT jest podatkiem konsumpcyjnym, który jest pobierany na każdym etapie procesu produkcji, gdzie zakłada się, że następuje wzrost wartości towarów lub usług.
Głównym powodem wprowadzenia podatku VAT jest zmniejszenie obciążeń związanych z kosztami przestrzegania przepisów oraz zachęcenie firm do prowadzenia szczegółowej ewidencji sprzedaży i faktur. Najpopularniejszą metodą poboru podatku VAT w krajach z VAT jest metoda „credit-invoice”, w której przedsiębiorcy są opodatkowani od swojej sprzedaży na każdym etapie produkcji i ubiegają się o kredyt na podatki, które zapłacili od zakupionych środków produkcji.
W Polsce podatnicy muszą podawać organom podatkowym swój numer identyfikacji podatkowej (NIP) na wszystkich dokumentach związanych z ich podatkiem dochodowym lub niepodatkowymi należnościami budżetowymi. Dotyczy to m.in. oddziałów spółki z o.o. i innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych oraz danych dotyczących spółki-matki.
Numer identyfikacji podatkowej
Numer identyfikacji podatkowej to numer zawierający dziesięć cyfr w unikalnej kombinacji, który służy do identyfikacji Ciebie w kontaktach z organem podatkowym. Jest on również podstawą do otrzymania międzynarodowego numeru VAT (VAT-EU).
Podmiot o podanym nipie NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik vat w Polsce i dlatego nie znajduje się na białej liście prowadzonej przez KAS (Szefa Krajowej Administracji Skarbowej). Lista ta zawiera informacje o wszystkich polskich podmiotach, które są zarejestrowane wyłącznie jako podatnicy VAT na podstawie danych zgłoszonych w formularzach NIP-2.
Listę można sprawdzić na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub poprzez wyszukiwarkę na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Zawiera ona m.in. liczbę rachunków rozliczeniowych lub faktur imiennych w SKOK, założonych w związku z prowadzoną przez członka zarządu działalnością gospodarczą, a także podmioty zagraniczne zarejestrowane w Polsce wyłącznie do celów VAT na podstawie formularzy NIP-2 i numerów identyfikacyjnych REGON.