Jeśli piszesz artykuł, ważne jest, aby pierwsze zdanie było krótkie i słodkie. Ułatwia to czytelnikowi szybkie zrozumienie tematu i zainteresowanie tym, co masz do powiedzenia.
Wspaniałym sposobem na osiągnięcie tego celu jest użycie cytatu wprowadzającego. Ta technika może być szczególnie skuteczna, jeśli cytat jest interesujący lub kontrowersyjny.
Co to jest zeznanie podatkowe?
Urząd Skarbowy (IRS) i większość rządów stanowych wymaga od podatników wypełnienia zeznania podatkowego każdego roku. Formularze te pokazują rządowi, ile pieniędzy zarobiłeś w poprzednim roku, ile zapłaciłeś podatków i czy odliczyłeś od podatku takie rzeczy jak odsetki od kredytu studenckiego czy pokrycie kosztów opieki zdrowotnej.
Jeśli chodzi o wypełnianie tych formularzy, to proces ten nie jest tak skomplikowany i zniechęcający, jak się wielu osobom wydaje. Jeśli poświęcisz czas na zebranie informacji osobistych i finansowych przed rozpoczęciem pracy, możesz wypełnić zeznanie podatkowe w godzinę lub mniej.
Kluczem do wypełnienia zeznania podatkowego jest zrozumienie, czego chce rząd i jak to działa. Następnie możesz podjąć decyzję, czy chcesz złożyć zeznanie federalne czy stanowe i co zawrzeć w swoim formularzu.
Co to jest formularz PIT-11?
Co roku pracodawca ma obowiązek wysłać wszystkim pracownikom dokument PIT-11. Zawiera on informacje o rocznych dochodach pracownika i podatkach odprowadzanych do urzędu skarbowego.
Dokument ten powinien być przechowywany przez 5 lat. Zawiera on przychody, dochody, koszty odliczane od wynagrodzenia oraz zaliczki wpłacane przez pracodawcę na konto podatkowe pracownika.
Zawiera również dane o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Na podstawie danych z tego formularza pracownik wypełnia roczną deklarację podatkową PIT-37.
Między innymi musi zaznaczyć, czy podlega w Polsce opodatkowaniu nieograniczonemu (rezydent), czy ograniczonemu (nierezydent). W przypadku ograniczonego opodatkowania na formularzu PIT-11 należy podać numer identyfikujący podatnika oraz dokument tożsamości uzyskany w kraju, w którym zarejestrowany jest płatnik podatku.
Do formularza PIT-11 wprowadzono wiele zmian i nowych regulacji dotyczących jego wypełniania. W szczególności problemy sprawia rozliczenie tzw. ulgi dla młodzieży, czyli zwolnienia z podatku dochodowego osób młodych do 26 roku życia.
Jak wypełnić formularz PIT-37?
Jak już zapewne wiesz, wszyscy pracownicy, którzy pracują w Polsce i uzyskują dochody w kraju, muszą co roku wypełnić formularz PIT-37. Termin składania deklaracji podatkowych upływa 30 kwietnia każdego roku lub następnego dnia roboczego po nim, jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Formularz PIT-37 wypełniają podatnicy, których głównym źródłem dochodów są wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę lub dochody z umów cywilnoprawnych (na przykład dochody z najmu). Do 28 lutego 2022 roku powinni oni wykorzystać dane podane na formularzu PIT-11.
Jeśli mają dodatkowe dochody, na przykład ze sprzedaży nieruchomości, muszą wypełnić osobne zeznanie – PIT-36. Dochód ten jest opodatkowany według tej samej skali co inne dochody, takie jak pensje i emerytury.
W 2022 roku wprowadzono duże zmiany podatkowe w systemie PIT. Zmiany te obejmują zniesienie ulgi dla klasy średniej oraz obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent. Dlatego niektórzy podatnicy mogą uznać, że nowe zasady nie są tak korzystne jak te obowiązujące w pierwszej połowie ubiegłego roku.
Składanie formularza PIT-37
Co roku polscy rezydenci powinni złożyć formularz PIT-37 (lub inne zeznania podatkowe) we właściwym urzędzie skarbowym. Ponadto dokumenty te powinny być złożone w terminie.
Aby rozpocząć wypełnianie PIT-37, powinieneś najpierw otrzymać od swojego pracodawcy formularz PIT-11, który zawiera informacje o Twoich rocznych dochodach i zapłaconych podatkach. Jest to obowiązkowy dokument, który pracodawca jest prawnie zobowiązany dostarczyć Ci do lutego każdego roku.
Po otrzymaniu formularza PIT-11 ważne jest, abyś go prawidłowo wypełnił i odesłał do swojego urzędu skarbowego przed 30 kwietnia. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kolejek i stresujących sytuacji.
Zwykle możesz złożyć swój PIT on-line poprzez e-Urząd Skarbowy – oficjalną platformę rządową, która jest dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Po wypełnieniu danych system automatycznie obliczy Twoje kwoty na podstawie informacji zawartych w Twoim PIT-11.