Podatek z Holandii jak obliczyć?

Jako rezydent Holandii musisz raz w roku złożyć zeznanie podatkowe. Można to zrobić online lub w formie papierowej.

Dochód z całego świata jest podzielony na trzy różne kategorie podatkowe („boxy”) i stosuje się do nich odpowiednią stawkę podatkową. Pierwsza kategoria to „płace, emerytury, świadczenia społeczne i czynsz”; druga to „odsetki z tytułu znacznych udziałów w nieruchomości”; trzecia to „dochody z oszczędności i inwestycji”.

Podatki dochodowe

Holenderskie przepisy podatkowe są skomplikowane, ale z pomocą księgowego możesz poruszać się w tym systemie. W Holandii podatki są pobierane głównie w celu finansowania wydatków rządowych, takich jak dotacje na sztukę, kulturę, mieszkania, opiekę zdrowotną i emerytury.

W Holandii podatki są obliczane poprzez oszacowanie Twojego dochodu i odjęcie od niego odliczeń, ulg podatkowych i zwolnień podatkowych. W tym celu wypełnia się zeznanie podatkowe.

Możesz skorzystać z naszego kalkulatora podatkowego, aby sprawdzić, czy musisz zapłacić podatek dochodowy lub czy przysługuje Ci zwrot podatku. Ważne jest, aby wpisać swój dochód brutto za rok, miesiąc lub tydzień i obliczyć, ile zarobiłeś.

Jeśli jesteś nierezydentem, musisz zapłacić podatek dochodowy od ponad 90% swoich światowych dochodów. Możesz jednak korzystać z wielu takich samych odliczeń i ulg podatkowych jak podatnicy-rezydenci.

Podatki od nieruchomości

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w Holandii lub masz do niej prawo własności, będziesz musiał zapłacić podatek od dochodu uzyskanego z tej nieruchomości. W szczególności będziesz musiał płacić roczny podatek od nieruchomości (onroerende-zaakbelasting), który jest nakładany na nieruchomości mieszkalne i komercyjne w kraju.

Lokalna gmina co roku dokonuje ponownej wyceny wartości nieruchomości i na podstawie tej wyceny naliczany jest podatek. Wartość ta nazywana jest WOZ-waarde, czyli oficjalną wartością wymienioną, i można ją znaleźć na rachunku podatkowym.

Jeśli jesteś podatnikiem nierezydentem w Holandii, będziesz musiał zapłacić podatek od każdego dochodu uzyskanego z holenderskich źródeł. Dotyczy to dochodów z pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, zasiłków okresowych oraz dochodów uzyskiwanych z nieruchomości w Holandii.

Wysokość podatku, który musisz zapłacić, zależy od Twojego statusu pobytu w Holandii i Twojej sytuacji osobistej. Możesz jednak zmniejszyć swój podatek, korzystając ze zwolnienia z podatku od niektórych dochodów.

Podatki od inwestycji

Jeśli posiadasz lub wynajmujesz nieruchomość w Holandii, musisz zapłacić podatek od przeniesienia własności. Jego wysokość zależy od rodzaju nieruchomości i może być oparta na wartości budynku, gruntu lub praw do nieruchomości.

Zagraniczny inwestor może skorzystać z holenderskiego systemu FII, aby uzyskać nieopodatkowany dochód z inwestycji, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków. FII muszą rozdzielić swoje zyski w ciągu ośmiu miesięcy od zakończenia roku finansowego, a także muszą spełnić ograniczenia dotyczące przekładni.

Holandia jest członkiem indeksu międzynarodowej konkurencyjności podatkowej OECD i ma niskie obciążenia podatkowe dla inwestycji biznesowych. Holandia dostosowuje również wiele przepisów podatkowych do umów podatkowych i stara się ograniczyć podwójne opodatkowanie poprzez wyeliminowanie podatków u źródła między krajami.

Holandia przyjęła działanie 13 projektu OECD BEPS, które wymaga od grup wielonarodowych o skonsolidowanych przychodach w wysokości 750 mln euro lub więcej, aby składały raporty dotyczące poszczególnych krajów, pliki główne i pliki lokalne. Wdraża również przepisy unijnej ustawy ATAD II, która zwraca szczególną uwagę na niedopasowania hybrydowe.

Podatki od oszczędności

Oprócz podatku dochodowego i podatku od nieruchomości Holandia pobiera również podatek od oszczędności. Obecnie holenderski urząd skarbowy oblicza dochód do opodatkowania w polu 3, oceniając aktywa pod kątem fikcyjnego dochodu, który wynosi do 5,69% całkowitej wartości aktywów (bez względu na rzeczywiste zyski kapitałowe lub dochody z wynajmu). Podatek ten jest znany jako „podatek od skrzynki 3” i został uznany za niesprawiedliwy, ponieważ dotyczył dochodu, którego osoby posiadające oszczędności w rzeczywistości nie osiągnęły.

W rezultacie holenderski sąd zdecydował w grudniu 2021 roku, że ta metoda nie jest sprawiedliwa i powinna zostać skorygowana.

Rząd pracuje nad tymi korektami, w tym nad ustawodawstwem awaryjnym, i ma nadzieję wprowadzić nowy system najwcześniej do 2025 roku. Gabinet stara się o zrównoważony podział efektów, zarówno jeśli chodzi o ulgi podatkowe, jak i wzrost opodatkowania.

Oceń artykuł: Podatek z Holandii jak obliczyć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5