Jeśli padłeś ofiarą oszustwa związanego z funduszami inwestycyjnymi, możesz odzyskać swoje pieniądze na kilka sposobów. Należą do nich arbitraż, mediacja i postępowanie sądowe.
Fundusze inwestycyjne to produkty inwestycyjne, które gromadzą pieniądze inwestorów w celu wspólnego inwestowania ich w portfel papierów wartościowych. W zależności od rodzaju funduszu mogą być dobrym wyborem dla inwestorów dążących do maksymalizacji zysków.
1. Arbitraż lub mediacja
Istnieją dwa alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR), które można wykorzystać do rozwiązania sporu dotyczącego funduszu inwestycyjnego: mediacja i arbitraż. Mediacja i arbitraż są prywatnymi, poufnymi alternatywami dla sporów sądowych, które umożliwiają stronom sporu przedyskutowanie swoich stanowisk przed neutralną stroną trzecią.
W trakcie mediacji przeszkolony mediator pomaga stronom w negocjacjach i osiągnięciu porozumienia, które rozwiąże spór. W arbitrażu neutralna strona, zwana arbitrem, pełni rolę sędziego i podejmuje decyzję w sprawie.
Oba procesy oferują korzyści dla stron. Różnią się jednak na wiele sposobów.
2. Działania prawne
Jednym ze sposobów odzyskania pieniędzy z funduszu inwestycyjnego jest podjęcie działań prawnych. Polega to na złożeniu pozwu przeciwko maklerowi lub doradcy, który spowodował straty.
Postępowanie sądowe może być procesem kosztownym i czasochłonnym, ale może też być najlepszym sposobem na zapewnienie, że otrzymasz to, co Ci się należy od maklera lub doradcy, który spowodował Twoje straty. Istnieje wiele dostępnych opcji, od arbitrażu i mediacji po pozwy sądowe.
Z zasady powinieneś rozważyć wynajęcie adwokata, który specjalizuje się w oszustwach inwestycyjnych, do zbadania Twojej sprawy. Dzieje się tak dlatego, że niektóre rodzaje oszustw inwestycyjnych są trudniejsze do rozwiązania niż inne i wymagają uwagi doświadczonego profesjonalisty. Najskuteczniejszą opcją jest skontaktowanie się z adwokatem tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu Twoja sprawa będzie przebiegać sprawniej. Zespół prawny może również skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże zidentyfikować podstawowy problem i określić, czy można wnieść roszczenie.
3. Obowiązek powierniczy
Jeśli fundusz inwestycyjny naruszył swój obowiązek powierniczy, możesz odzyskać utracone pieniądze. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy nie dokonano właściwych inwestycji.
Fundusz powierniczy to osoba, która ma prawny obowiązek przedkładać interesy innej strony nad swoje własne. Dotyczy to doradców finansowych, adwokatów, a nawet planistów nieruchomości.
Niektóre relacje automatycznie zakładają istnienie odpowiedzialności powierniczej, np. między lekarzem a pacjentem czy pastorem a członkiem jego zgromadzenia. Inne są tworzone na podstawie umowy prawnej.
Termin „obowiązek powierniczy” pochodzi od łacińskiego słowa fidus, co oznacza „z ludu”.
Fiducjariusz to osoba lub organizacja, która jest prawnie odpowiedzialna za działanie w najlepszym interesie zleceniodawcy lub beneficjenta. Oznacza to, że musi zawsze robić wszystko, co w jego mocy, aby chronić interesy mocodawcy i zapewnić mu kompetentne zarządzanie jego aktywami. Wymaga to szeregu obowiązków, w tym lojalności, staranności i ostrożności.
4. Opłaty
Opłaty mogą stanowić dużą różnicę w portfelu inwestycyjnym, a ponadto kumulują się (rosną wykładniczo) w czasie. W realnym świecie koszty mogą sprawić, że wyniki Twojego portfela będą dużo gorsze niż mogłyby być, a przynajmniej, że osiągnięcie celu inwestycyjnego zajmie Ci więcej czasu.
Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować odzyskać swoje pieniądze. Jedną z nich jest złożenie wniosku o arbitraż lub mediację przez FINRA, co jest bezpłatne dla inwestorów.
Inną jest sprawdzenie strony internetowej SIPC. Jest to niekomercyjna, pozarządowa korporacja członkowska finansowana przez maklerów-członków i zapewniająca ograniczoną ochronę inwestorom. Strona SIPC zawiera również wiele innych informacji o branży inwestycyjnej, w tym interaktywne narzędzie dla inwestorów oraz wiele przydatnych zasobów. Inną ważną opcją jest szukanie pomocy prawnej u kompetentnego adwokata. Jest to zazwyczaj najdroższa i najbardziej skomplikowana droga, ale często warta zachodu.