W styczniu 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, które ograniczają ulgę abolicyjną. Oznacza to, że polscy rezydenci podatkowi osiągający dochody w krajach, w których zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowana jest metoda odliczenia proporcjonalnego, będą musieli zapłacić wyższy PIT.
Należy zauważyć, że ulga abolicyjna nie dotknie pracowników pracujących we Francji, Niemczech czy Hiszpanii – nadal będą oni korzystać z korzystnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z metodą progresji.
Jak obliczyć kwotę ulgi abolicyjnej?
Ulga abolicyjna, jeśli o niej nie słyszałeś, to ulga podatkowa z tytułu uzyskiwania dochodów w innych krajach metodą ulgi podatkowej. Jest to szczególnie przydatne narzędzie dla osób, które regularnie pracują w innym kraju, ponieważ ma na celu zachęcenie do inwestycji i zmniejszenie migracji.
W skrócie jest to odliczenie równe 90% wartości dochodu podlegającego opodatkowaniu. Mogą z niego skorzystać osoby, które uzyskują dużą część swoich dochodów z krajów, w których obowiązuje najbardziej dochodowy podatek drogowy. Maksymalna kwota wynosi 1360 zł, czyli więcej niż roczne wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Istnieje kilka znaczących wyjątków. W szczególności jest ona dostępna dla osób, które uzyskują największą część swoich dochodów z pracy wykonywanej osobiście oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej. A co najlepsze? Będzie ona wolna od podatku do 2021 roku. Jeśli więc planujesz wyjazd za granicę, upewnij się, że skorzystasz z tej mało znanej umowy podatkowej.
Jak obliczyć kwotę ulgi abolicyjnej w przypadku metody kredytu podatkowego?
W przypadku metody kredytu podatkowego bez ograniczeń podatnicy mają prawo do proporcjonalnego odliczenia zagranicznego podatku dochodowego od polskiego podatku obliczonego od całości ich niepolskich dochodów. Kwota ulgi abolicyjnej zależy od kraju, w którym podatnik uzyskuje dochody i może wynieść maksymalnie 1 360 PLN.
Co do zasady, metoda regularnej ulgi podatkowej polega na obliczeniu „kwoty bazowej”. Kwota bazowa wymaga historycznych kwalifikowanych wydatków badawczych (QRE) i wpływów brutto (często sięgających nawet 24 lat wstecz), plus średnia z tych QRE z ostatnich czterech lat.
Alternatywna metoda uproszczonego kredytu (ASC), która obowiązuje od 2007 roku, nie wymaga historycznych QRE do obliczenia podstawy. Zamiast tego, ASC wykorzystuje średnią wartość QRE z trzech poprzednich lat do obliczenia kredytu.
Metoda ASC jest popularną opcją dla wielu firm, ponieważ nie wymaga wpływów brutto i często skutkuje niższymi stawkami kredytu niż metoda zwykła. Jednak agregacja historycznych danych QRE dla grupy kontrolowanej lub wspólnej kontroli może być czasochłonna i stanowić wyzwanie, dlatego ważne jest określenie, która metodologia jest najbardziej odpowiednia dla sytuacji Twojej firmy.
Jak obliczyć kwotę ulgi abolicyjnej w przypadku metody ulgi podatkowej bez ograniczeń?
Podatnicy, którzy w krajach stosujących metodę ulgi podatkowej uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz praw autorskich i pokrewnych (z pewnymi wyjątkami), mogą ubiegać się o ulgę abolicyjną bez ograniczeń. W tym przypadku kwota ulgi abolicyjnej zostanie obliczona poprzez odjęcie od łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu za rok 2020 kwoty maksymalnie 1 360 zł.
Kilka lat temu wprowadziliśmy ulgę abolicyjną, aby wyrównać sytuację podatkową podatników, którzy uzyskują dochody w krajach stosujących niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania (tj. ulgę abolicyjną) z sytuacją podatników osiągających dochody w krajach, które zawarły z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i stosują metodę wyłączenia.
Ulga abolicyjna została wprowadzona w wyniku ratyfikacji Wielostronnej konwencji o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, która zmieniła metodę unikania podwójnego opodatkowania na metodę zaliczenia w przypadku wielu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z innymi krajami. Oznacza to, że ulga abolicyjna może mieć szersze zastosowanie niż przed ratyfikacją MLI.
Jak obliczyć kwotę ulgi abolicyjnej w przypadku metody kredytu podatkowego z ograniczeniami?
W kontekście podatków istnieje kilka metod opodatkowania zagranicznych dochodów uzyskanych przez rezydenta polskiego. Najpopularniejszą z nich jest metoda kredytu podatkowego. Największą wadą tej metody są wysokie koszty administracyjne, a w niektórych przypadkach brak elastyczności. Aby przezwyciężyć ten problem, rząd wprowadził nową zachętę podatkową dla polskich podatników, która pozwala im odzyskać część podatku od dochodów uzyskanych za granicą. Program jest nieco droższy, niż można by się spodziewać, ale może być warty zachodu, jeśli masz ograniczony budżet lub po prostu chcesz wyjść na prostą w tym trudnym środowisku ekonomicznym.
Najlepszym sposobem na ustalenie, ile możesz odliczyć od swojego zagranicznego dochodu, jest skonsultowanie się z doradcą finansowym w celu uzyskania niezbędnej porady podatkowej.