Ile wynosi podatek od emerytury 2023?

Jeśli masz emeryturę, ważne jest, abyś zrozumiał, jaka część Twojego dochodu emerytalnego będzie podlegała opodatkowaniu w 2023 roku. To pomoże Ci zaplanować podatki.

Stan Palmetto oferuje emerytom prawdziwą południową gościnność, oferując uroczą kolekcję ulg podatkowych. Świadczenia Social Security są całkowicie zwolnione z podatku, a seniorzy mogą odliczyć do $10,000 dochodu emerytalnego i odliczyć $15,000 od innych dochodów podlegających opodatkowaniu ($30,000 dla osób płacących wspólnie).

Nebraska

Nebraska oferuje emerytom spokojny styl życia, przyjaznych ludzi i stosunkowo niskie koszty utrzymania. Ale jest też jednym z najmniej przyjaznych stanów w kraju dla emerytów, jeśli chodzi o podatki.

W rezultacie Nebraska zajmuje 41 miejsce w kraju, jeśli chodzi o obciążenia podatkowe emerytów. Na szczęście Legislatura stanowa podjęła kroki, aby pomóc starszym Nebraskanom w ich budżetach w 2023 roku. W tym roku ustawa LB 873 zlikwiduje wszystkie stanowe podatki od świadczeń Social Security.

To był od dawna cel AARP Nebraska i jego zwolenników, a AARP mocno wspierał tę zmianę.

Zmiana ta jest mile widzianą ulgą dla wielu osób, zwłaszcza seniorów, którzy żyją ze stałych budżetów i polegają na Social Security jako połowie lub więcej swoich dochodów. Pobudzi to również gospodarkę Nebraski, w której mieszka duża liczba emerytów.

Maine

Jeśli masz emeryturę od rządu stanowego lub lokalnego, będziesz podlegał podatkowi dochodowemu w Maine. Możesz jednak odliczyć od podatku stanowego do 10 000 $ dochodu z emerytury.

Kwota ta jest ograniczona do wysokości rocznego świadczenia z Ubezpieczenia Społecznego. Jeśli masz dodatkowy dochód emerytalny z innych źródeł, będzie on podlegał opodatkowaniu według tych samych stawek, co zwykły dochód.

Stan nakłada również 5,5% podatek od sprzedaży na większość towarów i usług, w tym żywność, leki na receptę, lekarstwa i sprzęt medyczny. Poza podatkiem stanowym, 1 gmin w Maine ma swoje własne lokalne podatki od sprzedaży.

Oprócz państwowego i lokalnego podatku od sprzedaży, będziesz musiał zapłacić stanowy podatek akcyzowy od benzyny i oleju napędowego oraz podatek od papierosów. Podatki te są pobierane w celu wsparcia stanowego funduszu oczyszczania i reagowania na zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych, który pomaga chronić zasoby naturalne stanu.

Nowy Jork

Nowy Jork ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom, ale jest też jednym z najdroższych miast w kraju. Wysoki podatek dochodowy od osób fizycznych, który może wynosić nawet 3%, jest główną wadą dla wielu jego mieszkańców.

Dla emerytów stanowe podatki dochodowe mogą być szczególnie wysokie. Świadczenia Social Security, emerytury rządowe i wojskowe są zwolnione z podatku, ale wszystko powyżej 20 000 dolarów z prywatnych planów emerytalnych jest opodatkowane.

Innym problemem podatkowym dla emerytów w Empire State są podatki od nieruchomości. Chociaż średnia stawka podatku od nieruchomości jest ósmą najwyższą w kraju, istnieją ulgi podatkowe dla starszych właścicieli domów, którzy mieszkają w szkołach publicznych lub w dzielnicach o niskich dochodach.

Oprócz opodatkowania dochodu i majątku, Nowy Jork wymaga również składania deklaracji podatkowych dotyczących całej działalności gospodarczej. Dotyczy to również sprzedaży, która podlega opodatkowaniu na poziomie stanowym oraz lokalnym, w zależności od tego, w jakich gminach prowadzisz sprzedaż lub działalność gospodarczą.

Kalifornia

Jeśli rozważasz przejście na emeryturę w Kalifornii, powinieneś wiedzieć, że stan ten ma jedną z najwyższych stawek podatku dochodowego w kraju. Posiada jednak pewne ulgi podatkowe dla emerytów, w tym zwolnienie z opłat za wypłaty z prywatnych i rządowych planów emerytalnych.

Jest to również miejsce, w którym znajduje się wiele ikonicznych zabytków, w tym most Golden Gate, Disneyland i Hollywood. Inne atrakcje to festiwal muzyczny Coachella, kraina wina i przemysł technologiczny stanu.

Zróżnicowany klimat i geografia stanu sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla każdego entuzjasty wypoczynku. W stanie znajdują się zarówno pasma górskie Sierra Nevada, jak i wybrzeże Pacyfiku, a także liczne parki narodowe.

Inną godną uwagi cechą Złotego Stanu jest przyjazne dla biznesu środowisko podatkowe. W 2023 roku stan obniży stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 9,99% do 8,99%. Jest to ważna informacja dla firm, ponieważ obniży ich całkowite obciążenie podatkowe.

Oceń artykuł: Ile wynosi podatek od emerytury 2023?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5