Pamięć
Praca z komputerem wymaga znalezienia odpowiednich ustawień systemu operacyjnego, odpowiedniego programu do wykonania zadania oraz możliwości szybkiego dostępu do danych. To ostatnie zapewnia pamięć RAM (random access memory), czyli szybka forma tymczasowego przechowywania danych.
Choć dyski twarde są trwałą pamięcią, są znacznie wolniejsze niż pamięć RAM. Aby przyspieszyć przetwarzanie danych, systemy operacyjne komputera ładują dane z dysku twardego do pamięci RAM, aby je przetworzyć.
Po przetworzeniu danych komputer przekształca je z powrotem w pamięć długoterminową. To właśnie ten stały transfer danych umożliwia pamięci RAM przetwarzanie informacji od dwudziestu do stu razy szybciej niż w przypadku dysku twardego.
Procesor
Przy pracy z komputerem istotnym czynnikiem jest procesor, ponieważ jest on mózgiem urządzenia. Umożliwia on Twojemu urządzeniu wykonywanie takich czynności, jak wykonywanie obliczeń i uruchamianie programów.
Procesory to maleńkie układy scalone wykonane z krzemu, które znajdują się w naszych komputerach, smartfonach, a nawet pralkach. Główne funkcje procesora to pobieranie, dekodowanie, wykonywanie i odpisywanie otrzymanych instrukcji.
Nowoczesny procesor komputerowy może wykonywać miliony instrukcji na sekundę, co sprawia, że jest kluczową częścią Twojej pracy z komputerem. Powolny procesor sprawia, że wykonywanie zadań trwa dłużej, a nawet może prowadzić do częstych awarii. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić wydajność procesora komputera i uczynić go tak szybkim, jak to tylko możliwe. Od wyboru odpowiedniej pamięci RAM i dysku twardego po zakup dobrej karty graficznej – nie ma powodu, żeby procesor komputera był obciążony zbyt wieloma zadaniami naraz.
Karta graficzna
Podczas pracy z komputerem występują uciążliwe czynniki, które mogą powodować powolne działanie systemu. Wśród tych komponentów karta graficzna może być jednym z najbardziej krytycznych. Karty te są odpowiedzialne za renderowanie wszystkich obrazów, które widzisz na ekranie.
Nowoczesna karta graficzna jest w stanie przetwarzać duże ilości danych, rysując obrazy i przerysowując je dziesiątki lub setki razy na sekundę, aby zapewnić płynne działanie komputera.
Karty graficzne mają także specjalny rodzaj pamięci, która przechowuje gotowe obrazy do czasu, gdy karta może je wyświetlić na ekranie. Nazywa się to pamięcią losowego dostępu do wideo (VRAM) i może być ogromnym czynnikiem przy wyborze najlepszego układu graficznego do gier.
Ważne jest również to, że moc i ciepło generowane przez układ graficzny może być czynnikiem wpływającym na długość pracy komputera i jego trwałość. Może to być szczególnie ważne w przypadku laptopów, ponieważ są one często ograniczone pod względem przestrzeni i chłodzenia.
Dysk twardy
Pracując z komputerem, trzeba liczyć się z koniecznością usuwania dużych programów z pamięci, kasowania niechcianych plików i kopiowania danych w inne miejsce. Zadania te mogą być frustrujące, gdy system operacyjny zgłasza małą ilość miejsca na dysku.
Dysk twardy to nieulotne urządzenie pamięci masowej zawierające magnetyczne talerze, które obracają się z dużą prędkością. W przeciwieństwie do pamięci lotnej, takiej jak pamięć RAM (Random Access Memory), dyski twarde zachowują swoje dane po wyłączeniu komputera.
Wewnętrzna elektronika dysku twardego dekoduje analogowe sygnały z głowic do odczytu i zapisu i wysyła je do interfejsu hosta za pośrednictwem jednego z kilku typów magistrali, w tym równoległej ATA (PATA), szeregowej ATA (SATA) lub PATA/SATA. Niektóre dyski są także podłączane do komputera przez port IEEE 1394 lub USB.
Awarie dysku twardego mogą powodować utratę danych. Awarie te mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak uszkodzenia głowicy, uszkodzone sektory i awarie firmware’u.