Jak obliczyć zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Jak obliczyć zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy osobą samozatrudnioną, możesz mieć prawo do odliczenia wydatków na opiekę nad dzieckiem w ramach swojego zeznania podatkowego. Nazywa się to kredytem na opiekę nad dziećmi i osobami zależnymi (child and dependent care credit, CDCTC).

Aby uzyskać taki kredyt, musisz uwzględnić wydatki związane i niezwiązane z pracą.

Wydatki na opiekę

Jest wiele sposobów na opłacenie opieki. Możesz uzyskać pomoc od rodziny lub przyjaciół, albo zapłacić prywatnemu lub państwowemu dostawcy.

Możesz również zapłacić za opiekę nad dzieckiem w żłobku, przedszkolu lub na obozie letnim dla dzieci, które nie uczęszczają do przedszkola. Następnie możesz odliczyć wydatki poniesione na tę opiekę na swoim zeznaniu podatkowym.

Wydatki na opiekę obejmują koszty transportu do lub z miejsca, w którym opieka jest świadczona. Jeśli jednak zapłacisz opiekunowi za odebranie lub odwiezienie osoby kwalifikującej się do opieki do domu, wydatek ten nie jest wydatkiem na opiekę i nie jest wliczany do kosztów.

Możesz obliczyć swój zasiłek na opiekę nad dzieckiem, obliczając całkowite wydatki za rok, a następnie dzieląc je przez liczbę dni, w których pracowałeś w tym roku. Nie musisz jednak liczyć każdego dnia za krótką, tymczasową nieobecność, taką jak urlop lub drobna choroba.

Wydatki częściowo związane z pracą

Wydatki są uważane za związane z pracą tylko wtedy, gdy pozwalają tobie i twojemu współmałżonkowi (jeśli składacie wspólne zeznania) pracować lub szukać pracy. Wydatki, które umożliwiają ci pracę lub jej znalezienie, są najważniejsze, ponieważ stanowią większość twojego zasiłku na opiekę nad dzieckiem.

Najlepszym sposobem na określenie, które wydatki są najbardziej związane z pracą, jest skrupulatne zapisywanie każdego z nich. Powinieneś dołączać do nich paragony, anulowane czeki i umowy, które szczegółowo opisują wydatki.

Niektóre z najczęstszych wydatków związanych z pracą to koszty podróży między domami i firmami. Na przykład możesz odliczyć koszt biletu lotniczego oraz koszt ubezpieczenia wynajmowanego samochodu, jeśli podróżujesz między dwoma miejscami, które są oddzielone lotniskiem lub innym obiektem handlowym. Możesz również odliczyć koszt pokoju hotelowego i posiłku, kiedy podróżujesz w celach służbowych. Najlepszym czasem na ubieganie się o te pozycje jest wiosna lub jesień roku, w którym podróżujesz.

Wydatki dla osoby kwalifikującej się

Jeśli płacisz komuś innemu za opiekę nad kwalifikującą się osobą (dzieckiem lub dorosłą osobą zależną), wydatki te mogą kwalifikować się do ulgi podatkowej. Istnieją jednak wydatki, które nie kwalifikują się do odliczenia.

Odliczenie jest oparte na procencie niezwróconych kosztów kwalifikowanych związanych z zatrudnieniem, które ponosisz na opiekę nad osobą kwalifikującą się lub twoim małżonkiem. Procent zależy od dochodu i wielkości rodziny, ale maksymalny kredyt wynosi $3,000 dla jednej kwalifikującej się osoby lub $6,000 dla dwóch lub więcej kwalifikujących się osób.

Wysokość kredytu, o który możesz się ubiegać w 2022 roku, została zwiększona i jest w pełni zwrotna, więc możesz być uprawniony do odzyskania do 50% kosztów opieki nad osobami zależnymi. Aby uzyskać ulgę, wypełnij formularz 2441: Child and Dependent Care Expenses i dołącz go do swojego zeznania podatkowego za rok 2022.

Poprzedni artykuł

Ile zarabia niania?

Następny artykuł

Ile zarabia pracownik ZUS 2023?

Oceń artykuł: Jak obliczyć zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5