Jak nie płacić VATU?

Na szczęście istnieją sposoby na uniknięcie płacenia podatku VATU.

Większość z tych sposobów nie jest trudna i nie musisz poświęcać dużo pieniędzy ani czasu.

Na przykład łatwo jest kupić rzeczy w „wolnym od podatku” sklepie na lotnisku i później otrzymać zwrot podatku.

Podziel biznes

Jeśli prowadzisz biznes, który działa tuż poniżej progu rejestracji VAT, możesz uniknąć płacenia podatku VAT, dzieląc swoją firmę na dwa lub więcej oddzielnych podmiotów. Jest to tak zwana dezagregacja i jeśli zostanie przeprowadzona prawidłowo, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Podział firmy to skomplikowana kwestia i ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o takim podziale zasięgnąć porady eksperta. Musisz upewnić się, że każda część biznesu jest autonomiczna, ma własne koszty, pracowników, lokal itp.

Powinieneś także spróbować przekonać klientów, że masz do czynienia z dwoma różnymi firmami, a nie jedną. Wszelkie opłaty za towary lub usługi pomiędzy dwoma częściami Twojej firmy powinny być dokonywane na zasadach rynkowych, a Ty będziesz musiał upewnić się, że działalność jest na tyle rozdzielona, że HMRC nie potraktuje jej jako jednej firmy.

Jeśli zamierzasz podzielić swój biznes, pamiętaj, że jest to niezgodne z zasadami HMRC i może skutkować audytem lub nawet bezpośrednim nakazem HMRC, by traktować oba biznesy jako jeden podmiot dla celów podatku VAT.

Kupuj w sklepach, które zajmują się papierkową robotą związaną ze zwrotem podatku VAT

Jeśli nie jesteś stałym rezydentem w Europie, często możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT, czyli podatku od wartości dodanej. Chociaż kwota ta nie jest taka sama jak podatek od sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, może być znacznie wyższa od kwoty, którą zapłaciłeś za swoje towary, a dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze podczas kolejnych podróży do Europy.

Jednakże ten rodzaj zwrotu może być skomplikowany, więc warto zrobić rozeznanie przed podróżą. Szukaj sklepów z napisem „tax-free” lub „VAT-free” i potwierdź w sklepie, że mają program zwrotu podatku VAT.

Wiele sklepów współpracuje z zewnętrznymi agencjami, które zajmują się zwrotem podatku VAT. Zwykle mają one swoje oddziały w dużych miastach, gdzie możesz zabrać swoje formularze i natychmiast otrzymać zwrot. Agencja pobiera niewielką opłatę za tę usługę, ale jest to znacznie szybszy sposób na odzyskanie pieniędzy. Niektórzy operatorzy akceptują nawet karty kredytowe.

Eksportuj swoje towary

Jeśli planujesz eksport swoich towarów, upewnij się, że wiesz, jakie zasady obowiązują i jak uniknąć płacenia VATU. Możesz to zrobić, sprawdzając wymagania dotyczące produktów i poznając przepisy podatkowe i celne każdego kraju, do którego planujesz je sprzedać.

Możesz również uniknąć opłat celnych, jeśli eksportujesz swoje towary do krajów spoza UE. Musisz jednak zadeklarować, że towary są eksportowane i przedstawić dowód, że opuściły one Wielką Brytanię, taki jak rachunek lotniczy lub kopia potwierdzenia odbioru paczki celnej.

Skorzystanie z pomocy firmy ułatwiającej handel lub spedytora to doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka. Firma ułatwiająca handel będzie w stanie doradzić Ci, jak poruszać się po lokalnych procedurach celnych i importowych oraz zapewnić, że spełniasz wszystkie niezbędne standardy zgodności.

Uzyskaj zwrot pieniędzy

Jako właściciel małej firmy możesz znać podatek od wartości dodanej (VAT). Jest to podatek dodawany do ceny sprzedaży Twoich produktów lub usług.

Podatek ten może być znaczącym obciążeniem dla Twojego wyniku finansowego, więc jeśli sprzedajesz produkty klientom spoza Wielkiej Brytanii, warto zastanowić się, jak uniknąć płacenia tego podatku.

Jest wiele sposobów na uzyskanie zwrotu podatku VAT, a niektóre agencje specjalizują się w obsłudze tego typu transakcji. Znajdź jedną z nich i zapytaj sprzedawcę, gdzie wysłać swoje dokumenty.

Zwykle biura zwrotu znajdują się w głównych terminalach lotnisk z bramami międzynarodowymi, terminalach statków i promów oraz w biurach w centrum miasta. Niektóre z nich oferują nawet bezpłatny zwrot pieniędzy w formie czeku lub karty kredytowej. Jedynym minusem jest to, że te instytucje potrącają aż 30% z Twojego zwrotu jako opłatę za swoje usługi.

Oceń artykuł: Jak nie płacić VATU?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5