Właściwe odliczenie podatku jest bardzo ważne dla Twoich finansów w Norwegii. Dzięki temu możesz zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, a także zapewnić sobie najwyższy możliwy zwrot z rozliczenia podatkowego.
System podatkowy w Norwegii obejmuje mieszankę podatków od dochodu osób fizycznych, podatków od dochodu osób prawnych, podatków od ubezpieczeń społecznych i podatków od nieruchomości. Ta mieszanka może mieć znaczący wpływ na to, jak bardzo zniekształcony lub neutralny jest system podatkowy.
Odliczenie odsetek od pożyczek
Jeśli pożyczasz pieniądze na zakup domu lub inwestycję w nieruchomość komercyjną, koszty odsetek mogą być odliczone od Twojego dochodu. Odliczenie to jest szczególnie korzystne dla małżeństw, które mogą zaoszczędzić kilka tysięcy koron.
Zasady podatkowe pozwalają również na odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego, jeśli wynajmujesz nieruchomość i otrzymujesz z tego tytułu dochód. W takim przypadku możesz zaoszczędzić do 28% podatku.
Możesz jednak skorzystać z tego odliczenia tylko wtedy, gdy wynajmowana nieruchomość nie jest wykorzystywana do celów osobistych i jest wynajmowana w ramach działalności gospodarczej. Odliczenie jest również ograniczone do 5% kwoty pożyczki, począwszy od 2023 roku.
W 2014 roku rząd norweski wprowadził nowe zasady ograniczania odliczeń odsetkowych, które ograniczają zakres, w jakim firmy mogą odliczać odsetki od zadłużenia. Zasady te mają zastosowanie, gdy roczne koszty odsetek netto przekraczają kwotę progową, która obecnie wynosi 5 mln NOK na firmę.
Odliczenie kosztów podróży
Koszty podróży służbowych, w tym zakwaterowania i posiłków, można odliczyć, gdy przebywasz za granicą w celu prowadzenia działalności gospodarczej w dobrej wierze. Jednak wakacje nie podlegają odliczeniu.
Koszty podróży zagranicznej musisz podzielić na podlegające odliczeniu wydatki służbowe i niepodlegające odliczeniu wydatki osobiste, proporcjonalnie do ilości czasu, jaki poświęcasz na działalność pozazawodową podczas pobytu za granicą. Jeśli nie spełnisz tego wymogu, cała podróż może być kosztem osobistym nie podlegającym odliczeniu.
Nie możesz też odliczyć kosztów podróży, jeśli nabywasz lub rozpoczynasz nowy biznes. Zamiast tego możesz dodać je do kosztów rozpoczęcia działalności, a pozostałą część zamortyzować w ciągu 180 miesięcy.
Co więcej, jeśli podróżujesz w celach zawodowych, możesz skorzystać ze statusu osoby dojeżdżającej (pendler), aby odliczyć wyżywienie, zakwaterowanie i podróż między krajem ojczystym a Norwegią. Status ten jest dostępny zarówno dla osób dojeżdżających z rodziną (familiependler), jak i dla osób dojeżdżających samotnie (enslig pendler).
Odliczenie z tytułu statusu osoby dojeżdżającej samotnie
Jeśli musisz mieszkać w innym miejscu niż własny dom, aby pracować, możesz mieć prawo do kilku odliczeń podatkowych. Obejmują one dodatkowe utrzymanie/dietę, zakwaterowanie oraz koszty podróży między domem a miejscem dojazdu do pracy.
Samotni dojeżdżający do pracy (enslig pendler) mogą ubiegać się o to odliczenie, jeśli spełnią pewne wymagania. Najważniejszym z nich jest konieczność podróżowania co najmniej raz na trzy tygodnie między mieszkaniem zajmowanym za granicą a domem w Norwegii.
Innymi warunkami są: to, że mieszkanie w Norwegii nie jest uważane za niezależne, że posiada bieżącą wodę i kanalizację oraz że pracownik mieszka tam od co najmniej dwunastu miesięcy.
Oznacza to, że pracownicy zagraniczni niepozostający w związku małżeńskim mogą być uznani za rezydentów w Norwegii dla celów podatkowych, nawet jeśli mają „niezależne mieszkanie” w swoim kraju. Oznacza to, że pracownicy zagraniczni niepozostający w związku małżeńskim mogą zostać uznani za rezydentów Norwegii dla celów podatkowych, nawet jeśli mają „niezależne mieszkanie” w swoim kraju. Będzie tak, jeśli spełnią wszystkie poniższe warunki:
Odliczenie na zasiłek chorobowy
Gdy zachorujesz, masz prawo do zasiłku chorobowego od pracodawcy lub z krajowego systemu ubezpieczeń. Jest on wypłacany przez pierwsze 16 dni kalendarzowych od dnia zgłoszenia choroby.
Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest średni dochód, jaki uzyskałeś w ciągu ostatnich trzech pełnych miesięcy kalendarzowych przed zachorowaniem. Obejmuje on dochód z pensji, wynagrodzenie za urlop oraz wszelkie dodatki za nieregularne godziny pracy i specjalne warunki pracy.
Płatność za czas choroby nie jest obliczana w przypadku rocznych dochodów przekraczających 6-krotność kwoty podstawowej (G) w systemie ubezpieczeń społecznych.
Jeśli twój dochód przekracza ten limit, będziesz musiał wypełnić zeznanie podatkowe za każdy rok dochodowy. Zeznanie podatkowe będzie zawierało takie informacje, jak całkowita pensja, wynagrodzenie i odliczone podatki. Urząd skarbowy oceni Twoje zeznanie podatkowe i określi przysługujące Ci odliczenia.