Podatki od dochodów zagranicznych
Kiedy uzyskujesz dochód, musisz go zgłosić do IRS, aby ten mógł go prawidłowo opodatkować. Przy obliczaniu podatków IRS bierze pod uwagę różne źródła dochodu, w tym pensje, premie, prowizje, napiwki oraz dochody netto z samozatrudnienia.
Jednakże istnieją pewne rodzaje dochodów zagranicznych, które muszą być uwzględnione podczas składania zeznań podatkowych. Są to odsetki, dywidendy i dochody z wynajmu nieruchomości.
RS oferuje również kilka sposobów na obniżenie lub całkowite zredukowanie obowiązku podatkowego od dochodów zagranicznych. FEIE to jedno z najważniejszych narzędzi dla Amerykanów mieszkających za granicą, które pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą. Jeśli się kwalifikujesz, możesz odliczyć do $112,000.
Podatki od dywidend
Podatek od dywidend, które otrzymujesz z akcji, funduszy inwestycyjnych lub funduszy ETF (exchange-traded funds), musi być uwzględniony przy zgłaszaniu amerykańskiego dochodu. Jest tak dlatego, że są one uznawane za dochód podlegający opodatkowaniu, nawet jeśli ponownie zainwestujesz je w tę samą spółkę lub fundusz, który je wypłacił.
Dywidenda to wypłata zysku dla akcjonariuszy. Może mieć formę gotówki, akcji lub spłaty długu.
Kiedy otrzymujesz dywidendę, jest ona raportowana na formularzu 1099-DIV i zasadniczo podlega opodatkowaniu. Istnieją dwa rodzaje dywidend: zwykłe i kwalifikowane.
Dywidendy kwalifikowane podlegają niższej stawce podatkowej niż zwykłe. Takie opodatkowanie jest najbardziej korzystne dla inwestorów z najwyższych przedziałów dochodów, którzy mogą zaoszczędzić nawet 20%.
Aby kwalifikować się do kwalifikowanego opodatkowania dywidendy, inwestor musi posiadać akcje wypłacające dywidendę przez ponad 60 dni w określonym 121-dniowym okresie posiadania akcji. Zazwyczaj jest to 60 dni przed dniem wypłaty dywidendy.
Podatki od odsetek
Kiedy uzyskujesz dochód w USA, ważne jest, abyś rozumiał, jakie podatki nakładane są na ten dochód. Obejmują one ustawowe stawki od dochodu, zysków kapitałowych i dywidend, a także opodatkowanie pozycji niepieniężnych, takich jak odsetki, straty majątkowe i przypadkowe oraz dochody zagraniczne.
Oprócz wyżej wymienionych podatków istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy rozliczaniu swojego amerykańskiego dochodu. Jedną z najbardziej znaczących zmian jest ustawa o redukcji inflacji, która wprowadza 1% podatek od wykupu akcji, na który decydują się korporacje. Ponadto IRS wprowadził największy w swojej historii przedział podatkowy, w którym najwyższa stawka podatkowa wynosi 35% od dochodów przekraczających 578 125 dolarów. Jak w przypadku każdego nowego prawa podatkowego, bardzo ważne jest, aby zapoznać się z nim wraz ze swoim specjalistą od spraw majątkowych, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłości swojej rodziny. Najlepszym sposobem na to jest wczesne rozpoczęcie działań, a pierwszym krokiem jest stworzenie strategii podatkowej skoncentrowanej na Twoich celach.
Podatki od zysków kapitałowych
Podatki od zysków kapitałowych są nakładane na zyski, które osiągasz, gdy sprzedajesz aktywa. W 2023 roku stawka podatku od długoterminowych zysków kapitałowych wynosi 0% dla singli o dochodach 44 625 dolarów lub niższych oraz 89 250 dolarów lub niższych dla małżeństw składających zeznania wspólnie. Osoby o wyższych dochodach zapłacą 15% lub 20%.
Są też pewne rodzaje aktywów, które podlegają specjalnym zasadom dotyczącym zysków kapitałowych. Należą do nich takie aktywa jak nieruchomości oraz przedmioty kolekcjonerskie, w tym dzieła sztuki i antyki.
Jak już wspomnieliśmy, stawka podatku dochodowego jest kluczowym czynnikiem w rozliczeniu dochodu amerykańskiego przy sprzedaży inwestycji. Obniżając swoją stawkę podatkową poprzez gromadzenie strat podatkowych lub czekając do momentu zakończenia pracy, możesz uniknąć płacenia wysokiego rachunku podatkowego od zysków kapitałowych.