Jak sprawdzić dochód za rok 2023?

Jeśli jesteś jak większość Amerykanów, nie masz idealnego pojęcia o swoich dochodach. To dlatego, że mogą się one różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, pracodawcy i innych czynników.

Dlatego tak ważne jest, by w 2023 roku jak najwcześniej sprawdzić swoje dochody. Dzięki temu unikniesz niespodzianek, kiedy przyjdzie czas na złożenie zeznań podatkowych.

1. Sprawdź swój W-2

Jeśli jesteś zatrudniony na pełen etat, prawdopodobnie pracodawca wysłał Ci W-2 pod koniec ubiegłego roku. Formularz ten pokazuje twoje zarobki brutto, potrącone podatki, odroczone wynagrodzenie i inne szczegóły dotyczące roku podatkowego.

Ważne jest, aby sprawdzić swój W-2 pod kątem dokładności. Jeśli zauważysz błędy na formularzu, takie jak błędnie wpisane nazwisko lub numer Social Security, natychmiast poinformuj o tym pracodawcę, aby mógł to naprawić.

W-2 zawiera również wiele informacji o Twoim pracodawcy, takich jak numer EIN i numer State ID. Numery te pomagają IRS dopasować Twoje zeznanie podatkowe do W-2 i upewnić się, że masz prawidłowy dochód i potrącone podatki.

Jeśli nie masz swojego W-2, możesz użyć oprogramowania podatkowego online, aby zaimportować go do swojego pliku. Pamiętaj jednak, że wysłanie W-2 pocztą może potrwać dłużej niż się spodziewasz. Jeśli nie pojawi się on przed terminem składania zeznań podatkowych w 2023 roku, być może będziesz musiał oszacować swoje zarobki i potrącenia przed złożeniem zeznania.

2. Sprawdź swoje 1099-K

Jeśli przyjmujesz płatności od klientów za pomocą kart kredytowych lub platform płatniczych takich jak Venmo czy PayPal, IRS spodziewa się, że w 2023 roku otrzymasz wiele formularzy 1099-K. Dzieje się tak dlatego, że od 2022 roku próg dla otrzymywania formularzy 1099-K spadł do 600 dolarów rocznie z 20 000 dolarów (lub 200 transakcji) – a w przyszłym roku będzie jeszcze niższy.

Jeśli Twoja sprzedaż brutto na formularzu C jest mniejsza niż kwota widniejąca na formularzu 1099-K, to prawdopodobnie dlatego, że formularz 1099-K zawiera płatności, które zostały dokonane przed zakupem lub sprzedażą biznesu. W takim przypadku należy skontaktować się z Podmiotem Rozliczającym Płatności (PSE) wymienionym na formularzu i poprosić o poprawiony formularz 1099-K.

Zapisuj wszelkie rozbieżności między przychodami brutto na liście C a płatnościami wykazanymi na formularzu 1099-K. Te informacje pomogą ci prawidłowo zgłosić całkowity dochód. Jeśli masz pytania, jak to zrobić, zwróć się o pomoc do doradcy podatkowego.

3. Sprawdź swoje zeznanie podatkowe

W 2023 roku będziesz musiał złożyć zeznanie podatkowe, aby zgłosić swój dochód. Zawiera ono informacje o Twoich W-2 i 1099 od pracodawców i z innych źródeł oraz o dokonanych przez Ciebie płatnościach podatkowych.

Niezależnie od tego, czy składasz zeznanie podatkowe online czy na papierze, ważne jest, abyś wypełnił je poprawnie i złożył w terminie do 18 kwietnia. Składając zeznanie jak najszybciej, możesz uniknąć kar za spóźnienie.

Pomoże Ci to w odzyskaniu pieniędzy w formie zwrotu. Zwroty to świetny sposób na podreperowanie swoich finansów, zwłaszcza jeśli oszczędzasz na emeryturę lub spłacasz długi.

Najlepiej jest złożyć zeznanie podatkowe za rok 2023 drogą elektroniczną, jak tylko zdobędziesz wszystkie niezbędne dokumenty do jego wypełnienia. Będziesz mógł otrzymać swój zwrot podatku już w ciągu dwóch tygodni.

Oceń artykuł: Jak sprawdzić dochód za rok 2023?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5