Alimenty to rodzaj wsparcia finansowego, które może otrzymać jeden z małżonków po rozwodzie. Ma ono na celu pomóc małżonkowi o niższych dochodach w utrzymaniu takiego samego standardu życia, jaki miał podczas trwania małżeństwa.
To, czy zostaną Ci przyznane alimenty, zależy od kilku czynników, w tym od Twoich dochodów i długości trwania małżeństwa. Możesz uniknąć płacenia alimentów, współpracując ze współmałżonkiem w celu obniżenia swoich dochodów.
Jak rozliczyć się z fiskusem
Jeśli twój eks jest skąpy w kwestii pieniędzy, prawdopodobnie będziesz miał na nie haka do końca życia. Przygotuj się na swoją część strat, podsumowując swoje aktywa i pasywa i przemyśl swoją strategię. Jedną z największych pułapek jest założenie, że musisz płacić swojemu byłemu za wszystko, co zarobi – nikt nie ma na to czasu. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym.
Jak uwzględnić podatki
Alimenty są uznawane przez IRS za dochód podlegający opodatkowaniu, ale prawo pozwala płacącym małżonkom na odliczenie dokonywanych przez nich płatności. Odliczenie to może jednak zostać zlikwidowane w przypadku nowych rozwodów zakończonych po 2019 roku, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozliczyć wpływ alimentów na podatek, zanim je zapłacisz.
Zasady podatkowe dotyczące alimentów różnią się od zasad dotyczących podziału majątku i alimentów na dzieci. Oznacza to, że dla niektórych par alimenty mogą być odliczane od podatku, ale dla innych korzystniejsze jest płacenie alimentów bez odliczeń.
Jeśli rozważasz rozwód lub separację, skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata prawa rodzinnego może pomóc ci zrozumieć, jak te decyzje wpłyną na twoją sytuację podatkową. Ekspert podatkowy może także pomóc w ustaleniu najlepszego sposobu podziału majątku małżeńskiego, tak aby każda ze stron mogła zatrzymać jak najwięcej pieniędzy po rozwodzie.
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez małżonków jest przeciążanie płatności alimentów. Może to prowadzić do opodatkowania dużej ilości pieniędzy w pierwszych latach po rozwodzie.
Jak rozliczyć odsetki
Płacąc alimenty, musisz koniecznie rozliczyć odsetki, które mogły zgromadzić się na twoim koncie bankowym. Poza konsekwencjami podatkowymi może to być również problem, jeśli w przyszłości były małżonek złoży wniosek o upadłość. Wówczas możesz stracić swoje alimenty i ewentualnie dom. Musisz też mieć pewność, że rozliczasz się z odsetek zapłaconych od kredytu hipotecznego.
Jeśli planujesz zakup domu, zachowaj kopie rachunków i dokumentów W-2 z ostatnich dwóch lat. Pomoże Ci to wykazać kredytodawcy, że masz wystarczające dochody, aby spłacić kredyt hipoteczny. Pożyczkodawca użyje także wskaźnika zadłużenia do dochodu (DTI), aby określić, jaka część twojego miesięcznego dochodu jest przeznaczana na spłatę długów, w tym alimentów i świadczeń na rzecz dzieci.
Jeśli martwisz się o swoje finanse i chcesz obniżyć alimenty, rozważ obniżenie swoich dochodów lub znalezienie innej pracy, która będzie mniej płatna. Powinieneś także porozmawiać z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, aby uzyskać pomoc w tym procesie.