Czy samozatrudniony może zatrudniać pracowników?

Czy samozatrudniony może zatrudniać pracowników?

Samozatrudnieni to osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Mogą wykonywać różne zawody, ale zazwyczaj są wysoko wykwalifikowane w konkretnym rodzaju pracy.

Osoby samozatrudnione prowadzą swoje firmy jako jedyni właściciele, niezależni wykonawcy lub członkowie spółek. Muszą też płacić federalny i stanowy podatek dochodowy oraz podatek Social Security i Medicare.

Wymagania

Osoba samozatrudniona może zatrudniać pracowników, jeśli ma szczęście mieć odpowiedni rodzaj biznesu, ale zatrudnianie i utrzymywanie ich może być uciążliwe. Zanim zaczniesz rozważać zatrudnienie kogoś na pełen etat, a tym bardziej na część etatu, musisz przejść przez kilka prawnych i regulacyjnych przeszkód. Do prawidłowego wykonywania pracy wymagane jest posiadanie numeru EIN (employer identification number) oraz stanowego numeru identyfikacji podatkowej. W zależności od branży, w której działasz, możesz być zobowiązany do płacenia podatków zarówno na poziomie federalnym, jak i lokalnym. Aby usprawnić ten proces, powinieneś skorzystać z usług księgowego. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć strasznego audytu IRS, a przy okazji uratować własne finanse. Najlepiej zacząć ten proces na kilka miesięcy przed tym, jak będziesz potrzebował kogoś na etat. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie, pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak ograniczenia budżetowe Twojej firmy i Twoje osobiste cele.

Podatki

Samozatrudnieni, niezależnie od tego, czy są freelancerami, właścicielami firmy czy niezależnymi wykonawcami, muszą płacić podatki. W przeciwieństwie do pracowników, którym pracodawca potrąca podatki z wypłaty, osoby samozatrudnione muszą same obliczyć wysokość podatków od zatrudnienia i zapłacić je z własnej kieszeni. Muszą też odliczać te podatki w swoich zeznaniach podatkowych.

W rezultacie osoby samozatrudnione często mają o wiele więcej powodów do zmartwień niż osoby zarabiające. Najważniejszą rzeczą, o której powinni pamiętać samozatrudnieni właściciele firm, jest śledzenie swoich zobowiązań finansowych i upewnienie się, że płacą podatki na czas.

Dochód z samozatrudnienia podlega opodatkowaniu według stawki 15,3%. Stawka ta może wydawać się wysoka, ale można ją zmniejszyć dzięki wielu odliczeniom podatkowym, z których nie mogą skorzystać osoby pracujące na etacie. Co więcej, niektórzy samozatrudnieni właściciele firm mogą skorzystać z odpisu od dochodu kwalifikowanego (QBI), co może znacznie obniżyć kwotę należnego podatku od samozatrudnienia.

Koszty

Jedną z największych wad bycia samozatrudnionym jest konieczność płacenia własnych podatków. Aby to złagodzić, IRS ma wiele strategii oszczędzania podatków, które pomagają samozatrudnionym podatnikom.

Do najbardziej popularnych należy odliczenie na biuro domowe. Pozwala ona na odliczenie procentu czynszu, opłat hipotecznych, opłat za media i podatków od nieruchomości jako kosztów biznesowych. To samo dotyczy telefonu i internetu, zakładając, że używasz ich wyłącznie do celów biznesowych.

Warto również zauważyć, że możesz odliczyć telefon komórkowy i związane z nim usługi mobilnego internetu. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz telefonu do zadań związanych z pracą, takich jak uczestniczenie w spotkaniach lub nagrywanie rozmów konferencyjnych w swoim domowym biurze. Najlepsze jest to, że usługa mobilnego internetu, z której korzystasz, nie będzie kosztować twojej firmy żadnych dodatkowych pieniędzy. Możesz też założyć własną wirtualną sieć prywatną, czyli usługę internetową, której możesz używać do komunikowania się z innymi w czasie rzeczywistym.

Korzyści

Zatrudnianie pracowników może pomóc osobie pracującej na własny rachunek w uzyskaniu większych dochodów. Jednak może to również oznaczać, że firma jest bardziej podatna na różne problemy finansowe.

Samozatrudnieni są odpowiedzialni za pokrycie podatków od wynagrodzeń (federalny podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne, podatki Medicare i federalne bezrobocie), świadczenia pracownicze i ubezpieczenie od wypadków przy pracy. Są również odpowiedzialne za wypełnianie dokumentów i prowadzenie księgowości, co może pochłaniać czas i zasoby, które w przeciwnym razie mógłbyś wykorzystać na rozwój swojej firmy.

Z naszego badania wynika, że gospodarstwa domowe samozatrudnionych z pracownikami są mniej odporne na nawet umiarkowane straty dochodów w porównaniu z gospodarstwami domowymi bez pracowników. Może to wynikać z faktu, że osoby pracujące na własny rachunek w pełnym wymiarze godzin są zazwyczaj żywicielami rodziny.

Samozatrudnienie może również pozwolić osobie na wykonywanie pracy, która sprawia jej przyjemność i jest jej pasją, bez ograniczeń związanych z pracą u tradycyjnego pracodawcy. Na przykład, osoba może zdecydować się na przekształcenie swojego hobby w biznes lub rozwinąć umiejętności w dziedzinach, które ją interesują, takich jak pozyskiwanie klientów, marketing lub finanse.

Oceń artykuł: Czy samozatrudniony może zatrudniać pracowników?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5