Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim jak liczyć?

Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim jak liczyć?

Wszyscy brytyjscy pracodawcy mają obowiązek dbania o ciężarne pracownice, w tym zapewnienia im urlopu macierzyńskiego i wynagrodzenia.

Urlop macierzyński jest zazwyczaj dostępny tylko dla kobiet, ale niektóre firmy pozwalają ojcom również wziąć wolne.

Aby obliczyć prawo do urlopu macierzyńskiego swojej pracownicy, musisz liczyć 26 tygodni wstecz od końca jej tygodnia kwalifikacyjnego. Skorzystaj z poniższego kalkulatora, aby uzyskać dokładną kwotę zasiłku macierzyńskiego, do którego pracownik jest uprawniony.

Statutory Maternity Pay (SMP)

Jeśli jesteś pracodawcą, ważne jest, abyś wiedział, jak obliczyć Statutory Maternity Pay (SMP). Pracownicy, którzy kwalifikują się do otrzymania SMP, otrzymają minimum PS120 tygodniowo podczas 52 tygodni urlopu macierzyńskiego.

SMP jest obliczane na podstawie średnich zarobków w 15 tygodniu przed porodem i w poprzednich siedmiu tygodniach, które nazywane są „odpowiednim okresem”. Zarobki” nie obejmują zasiłku chorobowego, wynagrodzenia za urlop oraz premii i prowizji, które stanowią część Twojego normalnego wynagrodzenia.

Musisz przekazać pracodawcy formularz SMP1 w ciągu 28 dni od poinformowania go o ciąży. Musisz również podać datę planowanego powrotu do pracy.

Ważne jest, aby pamiętać, że SMP jest traktowane jako „zarobek”, więc pracodawca potrąci wszelkie podatki i składki na ubezpieczenie społeczne, które masz. Oznacza to, że pracodawca może odzyskać do 92% SMP od HM Revenue and Customs.

Jeśli jesteś pracodawcą, możesz zorganizować dzień „podtrzymywania kontaktu” z pracownikiem podczas jego urlopu macierzyńskiego, aby utrzymać kontakt. Może to być dobry sposób na zachowanie ciągłości pracy. Możesz również zaoferować pracownikowi do 10 dni „podtrzymywania kontaktu” bez negatywnego wpływu na jego OMP.

Statutory Paternity Pay (SPP)

Jeśli Twój pracownik spełnia warunki kwalifikacyjne, jesteś prawnie zobowiązany do wypłacania mu OMP przez 39 tygodni (nie może się to rozpocząć przed 11 tygodniem przed tygodniem, w którym urodzi się dziecko). Pracownik musi otrzymać dowód ciąży i 28-dniowy okres wypowiedzenia, kiedy chce rozpocząć wypłacanie SMP. Zazwyczaj otrzymują od lekarza lub położnej formularz świadectwa macierzyńskiego MAT B1, który informuje o terminie porodu.

Jeśli jesteś ojcem, a twoja partnerka również jest w ciąży, albo adoptujesz dziecko lub masz dziecko w wyniku macierzyństwa zastępczego, możesz ubiegać się o urlop ojcowski. W każdej jurysdykcji obowiązują inne zasady dotyczące terminu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego oraz długości powiadomienia, jakie musisz przekazać pracodawcy.

Możesz wziąć maksymalnie dwa tygodnie urlopu ojcowskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jeśli weźmiesz więcej niż dwa tygodnie, to od ciebie zależy, czy będziesz kontynuować urlop, czy wrócisz do pracy wcześniej.

Masz prawo do części wynagrodzenia podstawowego lub pensji, którą normalnie zarabiasz podczas urlopu ojcowskiego, zwanej ustawowym zasiłkiem ojcowskim (Statutory Paternity Pay, SPP). W niektórych krajach jest on wypłacany z podatków/ubezpieczenia społecznego, w innych bezpośrednio przez pracodawcę lub z obu tych źródeł.

Płaca za urlop rodzicielski

Luź rodzicielski to neutralny pod względem płci czas wolny od pracy, przeznaczony na zjednoczenie się z nowo narodzonym dzieckiem. Obejmuje on urlop macierzyński dla matek i urlop ojcowski dla ojców. W Kalifornii urlop rodzicielski jest regulowany przez Family Medical Leave Act (FMLA) oraz California Family Rights Act (CFRA).

FMLA pozwala pracownikom na wzięcie bezpłatnego urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego do 12 tygodni. Jednak w niektórych stanach obowiązują inne zasady.

Typowo te zasady dotyczące urlopów są zgrupowane pod pojęciem „urlopu rodzinnego”. Standard MOP mówi o minimum 12 tygodniach urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. W niektórych krajach istnieją również oddzielne programy urlopów na opiekę nad chorym lub rannym członkiem rodziny oraz urlopów na opiekę nad chorobą lub kontuzją samego pracownika.

Chociaż te zasady nie są powszechne, wykazano, że zmniejszają rotację i poprawiają jakość zatrudnienia w Federacji. Mogą również zwiększyć produktywność agencji i obniżyć koszty rekrutacji.

Aby obliczyć ekwiwalent za urlop po macierzyńskim, pracownik musi wziąć pod uwagę liczbę administracyjnych tygodni pracy objętych ustawowym zasiłkiem macierzyńskim lub ojcowskim. Następnie od całkowitego salda urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego pracownika należy odjąć kwotę płatnego urlopu, który zostałby wykorzystany za ten okres.

Te obliczenia mogą być skomplikowane. Najlepiej skonsultować się z przedstawicielem działu kadr, aby uzyskać pomoc.

Oceń artykuł: Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim jak liczyć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5